Na německé obloze spatřena ohnivá koule. Zachytili ji na kamery chvíli před pádem

Na obloze poblíž německého hlavního města byla spatřena velká ohnivá koule, která na krátkou dobu ozářila noc. Jasná světlice byla viditelná i v České republice a jejím zdrojem byl asteroid 2024 BX1, jehož přítomnost byla zjištěna pouhé dvě a půl hodiny před jeho vstupem do zemské atmosféry. Příznivci pozorování hvězd se mohli pokochat krásnou podívanou.

V noci ze soboty na neděli 21. ledna 2024 vstoupil do zemské atmosféry poblíž Berlína asteroid 2024 BX1, píše portál DW. V důsledku toho se na obloze objevila ohnivá koule, která byla zodpovědná za jasnou, ale krátkou erupci viditelnou ze vzdálenosti stovek kilometrů. Zachytili ji na kamery chvíli před pádem. Záběry zveřejněné na internetu ukazují, že ačkoli byl pád asteroidu krátký, byl zároveň poměrně působivý.

Asteroid, kterého si nikdo nevšiml
2024 BX1, známý také pod dočasným označením Sar2736, byl asteroid o průměru jednoho metru a hmotnosti až dvou tun. Podle výpočtů se objekt pohyboval rychlostí asi 10,5 km/s. Během vstupu do zemské atmosféry se asteroid změnil v meteor, který byl až 15krát jasnější než Venuše. Velikost objektu a jeho hmotnost znamenaly, že neměl šanci dosáhnout zemského povrchu a pravděpodobně během tohoto krátkého vzplanutí zcela shořel.

Zajímavé na 2024 BX1 je jistě to, že o existenci takového asteroidu nikdo nevěděl až do doby, kdy dvě hodiny a 45 minut předtím dosáhl naší planety. Od objevu bylo zaznamenáno téměř 200 měření, která naznačují vlastnosti a rysy. Ty naštěstí pro nás okamžitě naznačily, že nám v případě pádu Sar2736 nehrozí žádné nebezpečí.

Zdroj: DW