Jako z ČR do Egypta. Dnes večer proletí asteroid. Bude 3500 km na zemí

Asteroid 2023 BU dnes proletí velmi blízko Země. Dle NASA asteroid o velikosti dodávky nepředstavuje žádné nebezpečí, uvádí web The Guardian.

Objekt byl objeven před necelým týdnem a má malé rozměry. 2023 BU se pohybuje rychlostí přibližně 9,3 kilometru za sekundu. Podle astrofyzika Gianlucy Masiho asteroid „proletí necelých deset tisíc kilometrů od nás“. Vezmeme-li v úvahu, že tato vzdálenost se měří od středu Země, těleso proletí ve vzdálenosti 3 500 kilometrů od zemského povrchu.

Planetku před několika dny objevil amatérský astronom, inženýr Gennadij Borisov. Objev byl učiněn před necelým týdnem, 21. ledna, z observatoře Margo v Nauchniji (Krym).

Dnes v noci bude nejblíže

Astronomové zdůrazňují, že asteroid BU 2023 nepředstavuje vzhledem ke své malé velikosti žádné nebezpečí. Okamžik největšího přiblížení nastane tento čtvrtek ve 22:17. Asteroid projde uvnitř dráhy geostacionárních družic, které létají nad Latinskou Amerikou.

BU 2023 patří do skupiny asteroidů apollo. Jedná se o kategorii, která zahrnuje ty, které představují nebezpečí dopadu na Zemi. Jde o třetí asteroid z letošního roku 2023, který se přiblíží na vzdálenost menší, než je vzdálenost mezi Zemí a Měsícem, a je čtvrtým nejbližším, který byl kdy zaznamenán. O jednom z nich jsme vás informovali před třemi dny. Asteroid byl velký přibližně 12 m a extrémně se přiblížil k Zemi.

Zdroj: redakce, theguardian.com, twitter.com