Byl Mars vhodný pro život? Vědci objevili něco mimořádného

Díky podrobnému zkoumání snímků pořízených sondou Mars Reconnaissance Orbiter vědci identifikovali na povrchu Rudé planety velké jílovité struktury. Podle vědců se zde kapalná voda mohla vyskytovat po dobu 1,3 miliardy let. informuje web Science Alert.

Odborníci tvrdí, že v naznačené části Marsu se několikrát mohly objevit podmínky příznivé pro vznik života. Ladon Valles struktury, které mohou naznačovat dlouhodobou přítomnost vody v období před přibližně 3,8 miliardami let.

„Barevné, světlé vrstevnaté sedimenty, které vykazují relativně nízký rozpad substrátu a obsahují jíl (…), navíc svědčí o tom, že v Ladonské pánvi a severním Ladonském údolí se s největší pravděpodobností nacházelo jezero,“ říká Catherine Weitzová, vedoucí vědecká pracovnice Planetárního vědeckého institutu v Arizoně. Dodává, že přítomnost hlíny a poloha jezera naznačují, že prostředí bylo v té době příznivé pro život.

Kapalná voda na Marsu?

Protože voda stála u zrodu života na naší planetě, je považována za zásadní faktor pro rozvoj mimozemského života. Nejnovější studie samozřejmě není přesvědčivým důkazem, že život na Marsu existoval před miliardami let a pouze poukazuje na podmínky, které mohly být příznivé pro jeho vznik.

Za zmínku stojí, že na Zemi existují místa, kde se nenacházejí žádné živé organismy, přestože je tam přítomna kapalná voda. Nicméně hojný výskyt jílu na Marsu je důležitý, protože může poskytovat cenné živiny.

Studie naznačuje, že jílové sedimenty usazené tekoucí vodou v Eberswalde nebyly v nedávné době ničím neobvyklým, protože známe mnoho příkladů podobných mladých údolí, která v této oblasti ukládala jíly. Je známo, že na Marsu je led, ale pátrání po kapalné vodě stále pokračuje. Nejnovější studie podporuje myšlenku, že kapalná voda byla kdysi rozsáhlou součástí marťanské krajiny.

Zdroj: sciencealert.com