Na Marsu byla objevena obří sopka

Vědci objevili na Marsu poblíž rovníku planety obří sopku, která zůstávala po desetiletí nepovšimnuta. Obrovská sopka byla nalezena ve východní vulkanické provincii Tharsis na Rudé planetě spolu s něčím, co vědci interpretují jako velkou vrstvu pohřbeného ledovce pod povrchem Marsu.

Obří sopka, která byla v průběhu času podrobena rozsáhlé erozi, skrytá na dohled, zůstala nyní po desetiletí nějakým způsobem nepovšimnuta. Tento útvar dostal dočasný název „Noctis volcano“ (sopka Noctis) kvůli své blízkosti k Noctis Labyrinthus – oblasti známé svými strmými údolími, která mají vzhled labyrintu, uvádí portál The Debrief.

Tato lokalita by také mohla být slibnou oblastí pro budoucí studie týkající se potenciálního života, který mohl kdysi existovat, nebo stále ještě může existovat na Marsu, díky slibné kombinaci tepla ze sopečné činnosti a vody, která je zde přítomna díky dávnému ledovci.

Sopka poskytuje vědcům pohled do dlouhé historie ledovcové eroze a dalších procesů, které probíhaly v průběhu historie regionu, ačkoli stáří starobylé sopky zůstává záhadou. Vědci však tvrdí, že existují důkazy o erupcích v novodobé historii, a přestože v současné době není jasné, zda je sopka Noctis stále aktivní, není vyloučeno, že by v budoucnu mohla znovu vybuchnout.

zdroj: The Debrief