Kvůli vulkanické činnosti vzniká u Japonska úplně nový ostrov. Začalo to už na podzim a stále se rozrůstá před očima

Na japonském území kvůli sopečné činnosti postupně vzniká nový ostrov. Vědci jej pojmenovali jako Niijima, v překladu řečeno nový ostrov. Vědci říkají, že plocha tohoto ostrova se postupně rozrůstá již od října loňského roku. Navíc se zdá, že v dalších měsících bude tento trend pokračovat, píše server Space.

Tokijská univerzita ve svém prohlášení uvedla, že vznik Niijimy lze vysledovat až k sopečné erupci, která začala 21. října 2023. Dne 30. října mezi 12:20 a 12:35 místního času se žhavé magma z této sopečné činnosti setkalo s oceánem a explodovalo, přičemž vykutalo několik metrů dlouhé kusy horniny a vystřelilo je do výšky přes 160 stop (50 metrů).

Jak se tato sopečná suť hromadila a rozbíjela moře 1 200 km jižně od Tokia a vytvářela ostrov. Niijima je od svého násilného zrodu stále aktivní a stále roste před očima. Dne 27. listopadu sdílela japonská pobřežní stráž na svém účtu X záběry, na nichž je vidět, jak ostrovem otřásá nová sopečná erupce.

Na videu je vidět, jak se z doutnajícího ostrova valí bílá pára a kouř, než z jeho levého dolního konce vybuchne mohutná exploze. Po výbuchu jsou vidět kusy zčernalé sopečné horniny následované kouřovými vlečkami, které padají zpět na Niijimu, jak ostrovem otřásá série menších výbuchů. Navzdory těmto dalším výbuchům se zdá, že nový snímek Niijimy ukazuje, že nově vzniklý ostrov zůstane alespoň prozatím nedotčený.

Zdroj: Space