Mobilní přístřešky zachraňují životy na Ukrajině. Je jich tam už stovka a vydrží střely ráže 152mm

Skupina Metinvest již vyrobila a dodala 100 mobilních přístřešků na frontovou linii. V těchto úkrytech je těžké najít nějaké pohodlí, ale plní svůj nejdůležitější úkol. Chrání vojáky a v nich uloženou vojenskou techniku.

Nikdo nepochybuje o tom, že ve válečném období lze kdykoli ve zlomku vteřiny přijít o nejcennější hodnoty jako jsou zdraví a život. Ukazuje se, že riziko lze minimalizovat pomocí řešení, jako jsou mobilní přístřešky, jejichž výrobu zahájila skupina Metinvest již v září loňského roku. Jedná se o iniciativu Rinata Achmetova, nejbohatšího Ukrajince a majitele mimo jiné společnosti SCM Holdings, která ovládá i Metinvest.

Jak robustní jsou mobilní kryty používané na Ukrajině?

Podle očekávání se přístřešky ukázaly jako velmi užitečné. O to více jsou vítány postupné systematické dodávky, které již vyústily v dodávku 100 takových staveb. Drtivá většina z nich byla vyslána na frontovou linii, aby chránila ukrajinské vojáky a obránce země před ruskými agresory a zbraněmi, které používají.

Mobilní přístřešky společnosti Metinvest jsou prefabrikované konstrukce z vlnitého plechu. Příprava jednoho vyžaduje použití dvou tun oceli, ale rozdělením celku na několik prvků se výrazně usnadní nejen přeprava, což v bojových oblastech není jednoduchá operace, proto se používají například obrněné sanitní vozy, ale i montáž již v polních podmínkách.

Ta je v tomto případě nesmírně důležitá, protože pouze v případě, že je provedena správně, lze očekávat správnou trvanlivost. Mobilní úkryt musí být zakopán v hloubce nejméně jeden a půl metru a nejlépe dodatečně vyztužen trámy, hlavně dřevěnými, protože ty se v době války shánějí nejsnáze. Pak je schopen poskytnout ochranu i proti dělostřeleckým granátům ráže až 152 mm.

Cenná je i další funkce, a to možnost úkrytu před nepřízní počasí, což je důležité zejména nyní v zimním období, kdy teploty na východě Ukrajiny klesají hluboko pod nulu a v kombinaci s větrem mohou být stejně smrtící jako zbraně. Vnitřek přístřešku pojme až 20 osob a ukrývá několik skládacích lůžek, stejně jako prostor pro zbraně a sušení oblečení. 100. jednotka, kterou Metinvest daroval ukrajinské armádě, bude sloužit vojákům bojujícím u Bachmutu.

Zdroj: redakce; Metinvest