„Miliroboti“ velcí jako zrnko rýže rozbíjejí sraženiny a razí si cestu cévami. Jsou vytištěni na 3D tiskárně

Zatímco některé krevní sraženiny lze odstranit pomocí pružného nástroje, který se zavádí do postižené žíly nebo tepny, k jiným je mnohem obtížnější se dostat. Tyto sraženiny by se jednoho dne mohly léčit pomocí dálkově ovládaných „milirobotů“, kteří si prorazí cestu cévami pacienta, píše portál NewAtlas.

Tato malá zařízení, která jsou v současné době v experimentální podobě, vytvořili vědci z nizozemské University of Twente a Radboud University Medical Center. Tělo každého robota ve tvaru vývrtky vytištěné na 3D tiskárně je velké asi jako zrnko rýže a obsahuje permanentní magnet o velikosti 1 x 1 mm.

Myšlenka spočívá v tom, že jeden nebo více milirobotů by mohlo být zavedeno do postižené cévy pomocí kanyly a poté by se dálkově řídilo touto cévou, dokud by nedosáhlo sraženiny, kterou by rozbilo zavrtáním.

K pohybu robotů se používá externí rotující magnet. Při otáčení magnetu se zmagnetizované tělo millirobota otáčí podél podélné osy, což mu umožňuje „plavat“ krví v cévě (dokonce proti směru toku krve) až ke sraženině.

Jakmile se sraženina rozpadne, vnější magnet změní směr, ve kterém se otáčí. To způsobí, že millirobot rovněž obrátí směr své rotace, takže plave zpět po cévě až k místu, kde je umístěna kanyla. Poté jej lze z cévy vyjmout.

V laboratorních pokusech byl rotační magnet na robotickém rameni použit k vedení několika millirobotů – nahoru i dolů – skrz cévy spojující extrahovanou prasečí aortu a ledviny. Ačkoli maximální průtok krve byl 120 ml za minutu, předpokládá se, že roboti by mohli překonat i větší průtok, pokud by byl použit silnější vnější magnet.

A možné aplikace nekončí u léčby krevních sraženin.

Roboti mohou dopravovat léky na velmi specifická místa v těle, kde je lék nejvíce potřeba. Tímto způsobem byly minimální vedlejší účinky ve zbytku těla.

Zdroj: NewAtlas