Mikroreaktor vyrábí jadernou energii po dobu více než osmi let bez vody. Je snadno přepravitelný a vhodný pro odlehlé oblasti

Společnost Westinghouse z USA vyvinula mikroreaktor s názvem eVinci Microreactor, mikromodulární reaktor nové generace pro decentralizované a vzdálené aplikace. Může fungovat bez vody, takže je ideální pro vzdálené lokality, kde může být vody nedostatek. První mikroreaktor eVinci bude v příštích letech instalován v kanadském Saskatchewanu, píše portál InceptiveMind.

Mikroreaktory jsou rychlým a flexibilním řešením pro dodávku jaderné energie do vzdálených nebo nouzových lokalit. Jsou mnohem menší než konvenční jaderné elektrárny a lze je snadno přepravovat nákladními automobily nebo letadly. Jakmile dorazí na místo určení, lze je rychle nainstalovat a připojit k síti, aby během několika dní vyráběly energii pomocí jaderného paliva. Mohou poskytovat elektřinu pro pomoc při katastrofách nebo vojenských operacích, kde nemusí být k dispozici energie ze sítě.

Většina konstrukcí mikroreaktorů však stále vyžaduje vodu k přenosu tepla z jádra do parních turbín nebo k odvodu přebytečného tepla. Zde přichází ke slovu mikroreaktor eVinci, který při svém provozu vodu vůbec nepoužívá.

Mikroreaktor eVinci je navržen tak, aby fungoval jako baterie, s velmi malým počtem pohyblivých částí. Je schopen dodávat napájecí systémy o výkonu od několika kilowattů do 5 megawattů elektřiny 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, po dobu osmi nebo více let s plným výkonem před doplněním paliva. Jeho malé rozměry umožňují přepravitelnost a rychlé nasazení na místě na rozdíl od elektráren vyžadujících velké stavební úpravy.

Kromě toho dokáže vyrábět vysokoteplotní teplo vhodné pro řadu průmyslových aplikací, včetně výroby alternativních paliv, jako je vodík, a má možnost flexibilně vyrovnávat výkon z obnovitelných zdrojů. Skutečně působivé je, že tato technologie je stoprocentně vyrobena a smontována v továrně předtím, než je v kontejneru přepravena na jakékoli místo, kde bude použita.

Mikroreaktor eVinci je pozoruhodná inovace, která může přinést bezpečnou, škálovatelnou a bezuhlíkovou energii na jakékoli místo, kde je jí zapotřebí. Lze jej využít pro celou řadu aplikací, včetně zásobování elektřinou a vytápěním odlehlých komunit, univerzit, důlních provozů, datových center a obranných zařízení. Dokonce se očekává, že zařízení bude využito i na povrchu Měsíce a v dalších oblastech.

Zdroj: InceptiveMind