Čína oznámila průlom ve využívání jaderné energie
Prototyp „částicového děla“, který nedávno dokončil Ústav pokročilé fyziky Čínské akademie věd, může znít jako sci-fi, ale jedná se o novou technologii, která slibuje recyklaci nebezpečného odpadu z jaderného reaktoru. Tento průlom by mohl zemi posunout k energetické nezávislosti a dále upevnit její celosvětové prvenství v oblasti technologií šetrných ke klimatu, píše server Defense One.
V typickém štěpném reaktoru dochází k rozpadu atomů těžkých izotopů, jako je uran-235, při kterém se uvolňuje energie. Při tomto procesu se také uvolňují další neutrony, které se srážejí s dalšími atomy a rozpadají se v řetězové reakci. Vyhořelé palivo se několik let chladí a poté se musí několik století pečlivě skladovat. Navrhovaný nový typ reaktoru postavený s tímto „dělem“ (v podstatě urychlovačem protonů) by mohl recyklovat toto vyhořelé palivo, což by zlevnilo a zabezpečilo výrobu elektřiny.
Urychlovač vystřeluje protony na těžký prvek (nejspíše vizmut) obklopený vrstvou vyhořelého paliva a čerstvého štěpného materiálu (nejspíše thoria-232 nebo uranu-238). Terč se rozštěpí a uvolní se neutrony, které jsou absorbovány vyhořelým palivem a přeměněny zpět na štěpné těžké izotopy, tj. čerstvé jaderné palivo. Důležité je, že tento proces se ukončuje sám a nehrozí riziko řetězové reakce nebo zhroucení.

Dokončení prototypu urychlovače Ústavem pokročilé fyziky je významným krokem na cestě k funkčnímu ADS a je ukázkovým příkladem obrovských investic Číny do pokročilých systémů jaderné energie.
Čína považuje jaderné štěpení za klíč k bezpečnější budoucnosti. Jaderná energie je účinnější než větrná nebo solární energie a na rozdíl od fosilních paliv nevypouští skleníkové plyny. Čína plánuje do roku 2035 vynaložit 440 miliard dolarů na výstavbu dalších nejméně 150 jaderných reaktorů. Pokud se podaří pokračovat ve vývoji technologie ADS, bude možné odpad z těchto zařízení dobře využít a recyklovat k výrobě ještě většího množství energie pro rostoucí potřeby země.
Zdroj: defenseone.com