Mikroimplantát vytištěný 3D tiskem může po implantaci do oka léčit cukrovku

Švédští vědci vyvinuli mikro zařízení pro implantaci do oka, které představuje nové možnosti buněčné léčby cukrovky a dalších onemocnění. Zařízení vytištěné 3D tiskem, jehož cílem je zapouzdřit do oka buňky slinivky břišní produkující inzulín a elektronické senzory, vyvinul tým z Královského technologického institutu KTH a Karolinska Institutet.

Spolupráce mezi KTH a Karolinska Institutet umožňuje přesné umístění mikroorganismů, konkrétně pankreatických ostrůvků nebo Langerhansových ostrůvků v oku bez nutnosti šití. Nabízí se tak možnost buněčné terapie, například k léčbě cukrovky 1. nebo 2. typu, s využitím oka jako základu.

Oko je pro tuto technologii ideální, protože v něm nejsou žádné imunitní buňky, které by v první fázi implantace reagovaly nepříznivě. Jeho průhlednost umožňuje vizuální a mikroskopické studium toho, co se s implantátem děje v průběhu času.

Zařízení má délku asi 240 mikrometrů a umožňuje mechanickou fixaci struktury v úhlu mezi duhovkou a rohovkou v přední oční komoře, uvádí portál Medicalxpress.

Při testech na myších si zařízení udrželo svou polohu v živém organismu po dobu několika měsíců a miniaturní mikroorganismy se rychle integrovaly do krevních cév hostitelského zvířete a normálně fungovaly.

zdroj: Medicalxpress