Microsoft vás teď bude v práci špehovat, jako nikdy předtím

Myslíte si, že existují omezení, co může váš zaměstnavatel vidět, co děláte online? Některé nové aktualizace společnosti Microsoft vás možná donutí o tom ještě trochu přemýšlet, napsal server ZDnet.

Možná si myslíte, že váš zaměstnavatel dělá zlé, nevýslovné nebo jen nepříjemné či nezákonné věci. Ale stejně tak to může být tak, že více tíhnete k nepříjemným, nedůvěryhodným nebo dokonce nezákonným věcem vy sami.

Požehnanou shodou okolností Microsoft připravuje několik drobných aktualizací, které mohou omezit nadšení zaměstnanců z porušování pravidel. Ano, tato zpráva opět přichází díky službě Microsoft Roadmap, kde vás Microsoft připravuje na radosti, které přijdou.

Tentokrát se jedná o několik radostí. První z nich má titulek: „Centrum Microsoft 365: Řízení vnitřních rizik – Zvýšený přehled o prohlížečích“. Všechno to znělo báječně až do těch posledních čtyř slov, že? Tohle je totiž plán pro správce. A když dáte laskavému správci „zvýšený přehled o prohlížečích“, můžete si být jisti, že to znamená zvýšenou úroveň dohledu nad tím, co zaměstnanci do těchto prohlížečů píší.

V tomto případě se Microsoft zaměřuje na „rizikové aktivity“. Což má pravděpodobně nějakou definici. Nabízí odkaz na své centrum pro dodržování předpisů, kde je hned v první větě zabudován whistleblower: „Uživatelé často používají webové prohlížeče k přístupu k citlivým i necitlivým souborům v rámci organizace.“

A co centrum pro dodržování předpisů sleduje? Soubory kopírované do osobního cloudového úložiště, soubory tištěné na místní nebo síťová zařízení, soubory přenášené nebo kopírované do sdílené síťové složky, soubory kopírované na zařízení USB. Vždycky jste předpokládali, že tomu tak je? Možná. Ale nyní o tom zaměstnavatel bude na 100% vědět.

Další novinkou je Centrum shody Microsoft 365: „Řízení rizik zasvěcených osob — Nové ML detektory. Ano, vaše společnost bude mít brzy extra speciální roboty, kteří budou sledovat každý váš „rizikový“ čin. Nestačí jen zvýšená kontrola v prohlížečích. Bude také strojové učení, které bude neustále upozorňovat na to, co děláte.

Na jednu stranu je to všechno pochopitelné. Čím snadněji se zaměstnanci mohou chovat byť jen okrajově nekalým způsobem, tím více musí existovat zabezpečení, které jim v tom zabrání. Čím víc budou firmy na zaměstnance nasazovat – zejména na zaměstnance pracující z domova – špionážní software, tím menší důvěra může existovat mezi těmi, kdo pracují, a těmi, kdo řídí.

Zdroj: zdnet.com