Microsoft chce pohánět umělou inteligenci atomovou energií, což má urychlit vývoj AI

Microsoft má nápad využít atomovou energii k pohonu umělé inteligence. Společnost věří, že to urychlí vývoj umělé inteligence a také sníží náklady společností, které takovou technologii nabízejí.

Umělá inteligence vstupuje stále hlouběji do našich životů a nabízí nejrůznější funkce. Její provoz je však spojen s obrovskými náklady, protože k trénování jazykových modelů a jejich fungování je zapotřebí obrovské množství energie. Je také nutné chladit výkonné procesory. To znamená, že vývoj této technologie a její nabídku zákazníkům si mohou dovolit pouze největší společnosti. Společnost Microsoft má však nápad, který by to mohl změnit, píše portál BusinessInsider.

Americký gigant chce, aby umělou inteligenci poháněla atomová energie. Před několika měsíci již konglomerát za tímto účelem podepsal dohodu se společností Helion Energy, která umožní vyrábět energii pomocí jaderné fúze již v roce 2028. Jde o metodu, kterou využívá naše Slunce a která je mnohem čistší a bezpečnější než současná technologie.

Tento týden společnost Microsoft zveřejnila nabídku práce na pozici vedoucího programu jaderných technologií. Jeho úkolem bude vyvinout strategii reaktorů „pro napájení datových center, v nichž se nachází Microsoft Cloud a umělá inteligence“. Nový manažer bude také dohlížet na výrobu reaktorů SMR.

Společnost Microsoft plánuje stavbu malých modulárních reaktorů (SMR), které budou zkonstruovány z prefabrikovaných komponent. Díky nim společnosti pracující na vývoji umělé inteligence nejen sníží náklady na svůj provoz, ale také získají větší flexibilitu. Nebudou již závislé na dodávkách energie ze sítě, protože reaktory jim umožní vyrábět si ji samy. Navíc se tím sníží jejich uhlíková stopa.

Samozřejmě existují obavy, že rozšíření malých reaktorů s sebou nese značná rizika, neboť jejich selhání by mohlo mít katastrofální následky. Mnoho lidí navíc považuje umělou inteligenci za hrozbu pro lidstvo, takže rychlý rozvoj této technologie by nám mohl také velmi uškodit. Ostatně, jak jsme psali v tomto článku Elon Musk před AI varuje.

Zdroj: BusinessInsider