Matení nepřítele. Ruská „technika“ vyrobená z kartonu předstírá systém Buk

Rusové používají také makety, které se tváří jako vojenská technika. Některé z nich jsou „nafukovací hračky“, ale některé makety jsou i vytištěné obrázky. V takové verzi se na Ukrajině objevily mimo jiné řízené střely země-vzduch Buk a systém S-300, a to zcela z kartonu.

Hlavním úkolem maket předstírajících vojenskou techniku je zmást nepřítele. Ztrácí munici, která ničí bezvýznamné objekty, a ne zbraně často v hodnotě milionů korun, které mohou způsobit obrovské škody. Makety používají jak Ukrajinci, tak Rusové. V případě prvně jmenovaných jde například o nafukovací HIMARS a tanky M1A2 Abrams od společnosti INFLATECH, o kterých jsme psali, a které mají zabudované vyhřívací systémy, jež mají zmást termovizi nepřítele.

Rusové také sahají po maketách

Takovéto klamné zbraně mohou díky svým vlastnostem pořizovat termovizní snímky. Makety, které byly nedávno pozorovány na Ukrajině, však takové schopnosti nemají. Jedná se o Rusy používané klamné cíle, které předstírají, že jsou systémy Buk a S-300. Modernější bezpilotní letouny je snadno rozeznají od skutečných systémů.

Systém Buk, přesněji 9K37 Buk, je název řízených střel země-vzduch vyvinutých SSSR. Jedná se o hlubokou modernizaci kompletů 2K12 Kub, které byly vyvinuty koncem 70. let. Ve své době byl Buk považován za zbraň, která stanovila nová měřítka. Jak tehdy, tak i nyní je jeho hlavním úkolem boj proti letadlům, vrtulníkům a řízeným střelám. Verze systému M1-2 je schopna zasáhnout cíle na vzdálenost až 35 km a ve výšce až 22 km. Nejnovější verze, Buk-M3 umožňuje útoky na vzdálenost až 70 km a ve výšce až 25 km, jak uvádí web Military Today.

Dalším řešením je systém S-300, jehož úkolem je boj proti nepřátelským letounům a řízeným střelám. První generace tohoto raketového systému země-vzduch dlouhého dosahu S-300PT byla přijata v roce 1978 a nasazena v roce 1979. Řešení umožňuje zasahovat cíle (systém umožňuje zaměřit 12 střel až na šest různých cílů) na vzdálenost až 150 nebo dokonce 200 km, letící ve výšce až 25 km.

Zdroj: redakce, military-today.com, Wikipedia