Máme snímky povrchu Venuše. Zachytila je sluneční sonda Parker

Sonda Parker NASA pořídila první snímky povrchu Venuše z vesmíru ve viditelném světle, napsal server Phys. A vy je můžete vidět taky.

Povrch Venuše je obvykle zahalen hustými mraky a není vidět. Při dvou nedávných průletech kolem planety však sonda Parker použila svůj širokoúhlý zobrazovací přístroj WISPR, který zobrazil celou noční stranu ve vlnových délkách viditelného spektra, typu světla, které vidí lidské oko a zasahujícího až do blízké infračervené oblasti.

Snímky spojené do videa odhalují slabou záři povrchu, která ukazuje charakteristické rysy, jako jsou kontinentální oblasti, roviny a náhorní plošiny. Kolem planety je rovněž vidět luminiscenční halo z kyslíku v atmosféře.

„Jsme nadšeni dosavadními vědeckými poznatky, které Parker Solar Probe poskytla,“ uvedla Nicola Foxová, ředitelka divize heliofyziky v ústředí NASA. „Sonda Parker i nadále překonává naše očekávání a jsme nadšeni, že tato nová pozorování pořízená během našeho gravitačního asistenčního manévru mohou pomoci posunout výzkum Venuše nečekaným způsobem.“

Takové snímky planety, která je často nazývána dvojčetem Země, mohou vědcům pomoci dozvědět se více o geologii povrchu Venuše, o tom, jaké minerály se zde mohou nacházet, a o vývoji planety. Vzhledem k podobnosti obou planet mohou tyto informace pomoci vědcům při hledání příčin, proč se Venuše stala nehostinnou a Země oázou.

„Venuše je třetí nejjasnější objekt na obloze, ale až donedávna jsme neměli mnoho informací o tom, jak vypadá její povrch, protože náš pohled na ni je blokován hustou atmosférou,“ řekl Brian Wood, hlavní autor nové studie a fyzik z Naval Research Laboratory ve Washingtonu. „Nyní konečně poprvé vidíme povrch ve viditelných vlnových délkách z vesmíru.“

Zdroj: phys.org