Lovci meteoritů jsou v šoku. Meteorit, který rozzářil oblohu nad Francií byl nalezen 18letou studentkou

Začátkem týdne jsme vás informovali o asteroidu, který v pondělí brzy ráno rozzářil oblohu nad Lamanšským průlivem. Meteorit z něj byl nalezen ve Francii a to 18letou studentkou, jak uvádí web Vigie Ciel.

Meteorit nalezen ve Francii

Dne 12. února nad Evropou poměrně dramaticky shořel asteroid. O několik hodin později našla skupina dobrovolníků, kteří se věnují vesmírným vědám, meteorit.

O potvrzení vzrušujícího nálezu se zasloužili členové vědecké skupiny Vigie-Ciel (v překladu „Pozorovatelna oblohy“) a souvisejícího projektu FRIPON, dalšího projektu občanské vědy zaměřeného na vesmír, který spolupracuje s francouzskými vědeckými institucemi, jako je Pařížská observatoř a Univerzita Paris-Saclay.

Meteorit jako první našla osmnáctiletá studentka Loïs Leblancová. Narazila na tmavý kámen na poli v městečku Saint-Pierre-le-Viger ve Francii.

Skupina též v příspěvku na blogu napsala, že posledním meteoritem nalezeným na území Francie byl meteorit Draveil v roce 2011.

Nyní nalezený meteorit pochází z 3,2metrového asteroidu SAR 2667, který astronom Krisztián Sárneczky objevil na stanici Konkolyho observatoře v Piszkéstető, asi 60 mil severovýchodně od Budapešti, pomocí dvoumetrového dalekohledu.

Sárneczky již podruhé spatřil asteroid jen několik hodin předtím, než se v zemské atmosféře rozpadl na ohnivé koule.

K předchozímu nálezu došlo v březnu 2022. Sárneczky spatřil asteroid 2022 EB5 dvě hodiny před srážkou se zemskou atmosférou. Pro „lovce asteroidů“ je to „pravděpodobně zážitek, který se opakuje jednou za život“, řekl tehdy Sárneczky.

Vstup planetky Sar2667 do atmosféry byl přitom teprve sedmým případem, kdy byl dopad asteroidu na Zemi předpovězen s předstihem.

Zdroj: redakce, vigie-ciel.org