Velkolepý asteroid proměnil noční oblohu na denní. Je zachycen i na videu

Malý asteroid v pondělí brzy ráno rozzářil oblohu nad Lamanšským průlivem a vytvořil působivou podívanou, kterou zachytila kamera. Meteoroid s názvem Sar2667 měří na délku 1 m. Řada uživatelů sociálních sítí jej zachytila krátce před třetí hodinou ranní , jak shořel v zemské atmosféře, jak píše server Space.

Ranní hvězdáři mohli své záběry pořídit díky pokročilým předpovědním systémům. Je to posedmé v historii, kdy byl dopad asteroidu na Zemi předpovězen s předstihem.

Krátce poté, co meteoroid Sar2667 vstoupil do zemské atmosféry a shořel v ní, Evropská kosmická agentura (ESA) na Twitteru uvedla, že předpovězený vstup byl „známkou rychlého pokroku v globálních schopnostech detekce asteroidů!“. Již dříve agentura napsala, že se očekává, že meteoroid „bezpečně zasáhne“ zemskou atmosféru a že se očekává, že objekt „bezpečně zasáhne“ zemskou atmosféru poblíž francouzského města Rouen. Mezinárodní meteorická organizace, nezisková organizace se sídlem v Belgii, uvedla, že objekt by vstoupil zhruba 4 km od francouzského pobřeží a vytvořil by efekt „ohnivé koule“, když by shořel v atmosféře.

Sledování blízkozemních asteroidů

K poslednímu předem předpovězenému vstupu asteroidu do blízkosti Země došlo loni v listopadu nad kanadským Ontariem. V prosinci loňského roku proletěl kolem Země asteroid o velikosti automobilu, který se přiblížil blíže než některé komunikační družice.

ESA uvádí, že kolem našeho Slunce obíhá zhruba 30 600 blízkozemních planetek. Většina z nich by neškodně vstoupila do zemské atmosféry, nicméně úředníci sledují potenciálně nebezpečné vesmírné kameny.

V loňském roce NASA úspěšně otestovala technologii planetární obrany pomocí mise DART, která narazila kosmickou sondou do asteroidu, aby změnila jeho dráhu.

Zdroj: redakce, space.com