Lidstvo má na dosah největší objev století. Archeologové otevřeli „zakázané“ dveře v pyramidě
Přestože byla aztécká říše v 16. století dobyta a mnoho jejich kulturních památek bylo zničeno, odkaz této fascinující civilizace přetrval do dnešních dnů. Archeologické výzkumy na lokalitách jako Teotihuacan, Templo Mayor a Tlatelolco odhalují stále nové poznatky o životě, náboženství a zvycích Aztéků.
Nedávný objev v pyramidě Slunce v Teotihuacanu, jednom z nejvýznamnějších aztéckých měst, přinesl další vzrušující informace. Tým mexických archeologů pod vedením Sergia Gómeze odkryl rozsáhlý systém podzemních tunelů a komor, které byly po staletí skryty před zraky veřejnosti. Tento objev je považován za jeden z nejvýznamnějších v oblasti mezoamerické archeologie za poslední desetiletí.
Aztékové byli velmi vyspělí
Aztékové byli velmi pokročilí v mnoha oblastech vědy a techniky. Měli hluboké znalosti astronomie a jejich kalendář byl velmi přesný. Dokázali předpovídat zatmění Slunce a Měsíce a jejich astronomické observatoře byly na svou dobu velmi vyspělé. Aztécký kalendář byl rozdělen na dvě části – rituální kalendář o 260 dnech a solární kalendář o 365 dnech. Tyto dva kalendáře se prolínaly a vytvářely 52letý cyklus.
Aztékové byli také vynikající matematici. Používali dvacítkovou číselnou soustavu a dokázali provádět složité matematické operace. Jejich systém počítání byl založen na základě dvaceti a používali symboly pro čísla až do statisíců.
V oblasti medicíny byli Aztékové rovněž velmi vyspělí. Měli rozsáhlé znalosti o léčivých rostlinách a dokázali léčit různé nemoci a zranění. Prováděli také chirurgické zákroky, včetně trepanace lebky a amputací končetin. Aztéčtí lékaři používali různé nástroje, jako jsou obsidiánové skalpely a bronzové jehly.
Pyramidy v Mexiku jsou dodnes hojně navštěvovány
Aztékové byli také zdatnými inženýry a staviteli. Stavěli monumentální chrámy, paláce a pyramidy, které dodnes udivují svou velikostí a precizností provedení. Nejznámější aztéckou stavbou je Velká pyramida v Tenochtitlánu, která byla jednou z největších pyramid na světě. Aztékové také stavěli složité systémy akvaduktů a zavlažovacích kanálů, které zásobovaly města vodou a umožňovaly pěstování plodin.
Pyramida Slunce v Teotihuacanu. Tato monumentální stavba, která dosahuje výšky 65 metrů, byla vybudována mezi lety 200 až 450 našeho letopočtu a dodnes ohromuje návštěvníky svou majestátností a dokonalým provedením. Pyramida Slunce byla středobodem náboženského a společenského dění Aztéků, místem, kde se odehrávaly nejdůležitější rituály a obřady.
Pod Pyramidou Slunce se ukrývá síť chodeb
Při zkoumání této impozantní památky se archeologové setkali s překvapivým objevem – pod povrchem pyramidy se ukrývá spletitý systém tunelů. Zpočátku se předpokládalo, že se jedná o přirozené jeskyně vytvořené přírodními silami, ale bližší průzkum odhalil, že tyto podzemní chodby jsou dílem lidských rukou.
Tunely pod pyramidou Slunce byly pečlivě vybudovány a jejich stěny byly zpevněny kamennými zdmi, což svědčí o jejich významu pro aztéckou společnost. Vstup do těchto tajemných prostor byl střežen mohutnými zdmi, které měly za úkol omezit přístup do podzemí.
Tajný tunel odhalil spoustu artefaktů
V roce 2017 objevil mexický archeolog Sergio Gómez nedotčený tunel pod pyramidou Opeřeného hada, součástí rozsáhlého komplexu v Teotihuacanu. Na rozdíl od jiných tunelů, které byly v průběhu staletí vypleněny vykradači hrobů, tento tunel zůstal nedotčen a uchoval v sobě pokladnici více než 100 000 artefaktů. Tyto předměty, z nichž některé byly naprosto unikátní a dosud nevídané, poskytly archeologům neocenitelný vhled do života a rituálů tehdejší společnosti.
Mezi nalezenými artefakty se nacházely předměty denní potřeby, ale i rituální objekty a ozdoby. Objevena byla například sada krokodýlích zubů zhotovená z nefritu, krystaly opracované do tvaru očí, sošky jaguárů a keramické nádoby s propracovanými ornamenty. Každý z těchto předmětů vyprávěl svůj vlastní příběh, odhaloval fragmenty aztécké mytologie a symboliky. Mnohé z těchto relikvií ležely nedotčené po dobu 1800 let, přesně na místech, kde byly kdysi umístěny jako oběti bohům.
Archeologové odhalili spoustu kostí
Avšak hluboko ve „sklepení“ pyramidy čekalo ještě temnější tajemství. Archeologové zde objevili lidské ostatky, uspořádané v symbolickém vzoru. Antropolog Saburo Sugiyama, který zkoumal tyto kosterní pozůstatky, zjistil, že patří mužům i ženám různého věku. Způsob, jakým byly kosti uspořádány, naznačuje, že se mohlo jednat o oběti rituálních obětí. Tento objev vrhl nové světlo na praktiky aztécké kultury a potvrdil domněnky o provádění lidských obětí.
Celkem bylo v základech pyramidy nalezeno přes 260 těl. Tento objev vedl některé vědce k teorii, že pyramida sama o sobě je vlastně masovým hrobem, monumentálním pohřebištěm, které sloužilo k uctění bohů a zajištění prosperity města.