Ledový muž Ötzi, jehož pozůstatky byly nalezeny v tyrolských Alpách, měl tmavou pleť, tvrdí studie. Evropané tehdy byli tmavší než dnes

Ledový muž Ötzi, jehož zmrzlé pozůstatky našli turisté v roce 1991 v rokli vysoko v tyrolských Alpách, je možná nejpodrobněji prozkoumanou mrtvolou na světě. Nejstarší evropská mumie ale prošla změnou. Podle nové studie vypadal Ötzi úplně jinak, než jsme si mysleli.

Kdo je Ötzi?

V roce 1991 narazili výletníci v italském údolí poblíž hranic s Rakouskem na zmrzlou mrtvolu. Ostatky patřily muži, který zemřel asi před 5300 lety poté, co byl zastřelen šípem. Přezdívaný Ötzi podle údolí, kde byl nalezen, se ledový muž stal senzací – získal si zájem lidí po celém světě a poskytl vědcům nebývalý pohled na starověké Evropany, uvádí web Scientific American.

Ötzi byl tradičně zobrazován s dlouhými, neupravenými vlasy a bledou kůží. Tyto interpretace částečně vyplynuly z genetického sekvenování mumie již v roce 2012. Nová studie Ötziho genomu však naznačuje, že ledový muž měl na hlavě pravděpodobně velmi málo vlasů a měl mnohem tmavší pleť, než se dříve myslelo.

DNA z Ötziho pánve

Nová studie starověké DNA extrahované z Ötziho pánve odhalila, že 5300 let stará mumie měla tmavou pleť a tmavé oči – a pravděpodobně byla plešatá. To je v kontrastu s rekonstrukcí Ötziho, která zobrazuje muže bledé pleti s plnou hlavou vlasů a plnovousem. Výzkumníci také zjistili, že mumie má více společného s ranými anatolskými farmáři – z dnešního Turecka, kteří se svými evropskými současníky lovci a sběrači příliš nekomunikovali, uvádí CNN.

Nová studie ale ukázala víc, než jen nový vzhled staré mumie. Albert Zink, výzkumník mumií z Eurac Research v italském Bolzanu, tvrdí, že není tak překvapivé, že Ötzi byl tmavé pleti. Mnoho Evropanů v té době mělo pravděpodobně tmavší pigmentaci kůže než mnoho současných Evropanů. „První evropští farmáři měli ještě docela tmavou pleť, která se postupem času změnila na světlejší, jako adaptace na změny klimatu a stravy farmářů. Farmáři konzumovali ve své stravě mnohem méně vitamínu D ve srovnání s lovci-sběrači,“ vysvětlil. Teoreticky vzato mají dnešní Evropané tedy tmavé předky.

zdroj: CNN, Scientific American, studie