Konkurence pro ChatGPT. Meta chce vlastní umělou inteligenci

Generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg ve čtvrtek uvedl, že jeho společnost se připojuje k úsilí o vytvoření super umělé inteligence (AGI) a staví ji do závodu s Microsoftem podporovaným OpenAI a Googlem.

Cílem je vytvořit AI, která dokáže řešit problémy a racionalizovat je na stejné úrovni jako lidé. AGI je často uváděným cílem OpenAI, společnosti, která vytvořila ChatGPT, a je ústředním cílem oddělení AI ve společnosti Google.

Zuckerberg řekl, že obecná inteligence je nyní cílem jeho společnosti, především pomoci přilákat ty nejlepší inženýry v rychle se rozvíjejícím oboru AI, uvádí portál Techxplore.

Technické společnosti, včetně startupu xAI Elona Muska, bojují o to, aby přilákaly programátory a myslitele k vývoji generativních modelů umělé inteligence, jako je ten, který pohání ChatGPT, chatbota vytvořeného pomocí OpenAI, který vyvolal šílenství umělé inteligence.

Například OpenAI láká špičkové zaměstnance s mnohamilionovými výplatními balíčky. Kromě výplatních pásek chtějí mnozí z těchto specialistů pracovat ve společnostech, které se zavázaly k ideálu vytváření umělé inteligence na lidské úrovni.

Meta prozatím vydala svůj vlastní model AI, Llama 2, a Zuckerberg řekl, že jeho týmy pracují na další verzi.

Uprostřed ambice dosáhnout AGI je strach, že schopnosti technologie budou příliš efektivní a mimo lidskou kontrolu. Tyto obavy pomohly způsobit korporátní výbuch v OpenAI loni v listopadu, kdy správní rada společnosti odvolala a poté znovu dosadila svého generálního ředitele Sama Altmana kvůli obavám, že bezohledně rychle sleduje vývoj AI.

zdroj: Techxplore