Kdo vyhraje mistrovství světa v Kataru 2022? Umělá inteligence již předpověděla vítěze

Předpovědní model, který si může vyzkoušet každý, dává Brazílii 25% šanci na vítězství na mistrovství světa ve fotbale mužů, jak uvádí server New Scientist. Výsledky jsou však pro mnoho dalších zemí střízlivé.

Podle předpovědního modelu Institutu Alana Turinga v Londýně je Brazílie nejpravděpodobnějším vítězem mistrovství světa ve fotbale v roce 2022. Veřejně přístupný model dává Brazílii šanci 1:4, zatímco šance Anglie jsou menší než 1:10.

Mnoho lidí, od sázkových kanceláří po bankéře, představilo modely, které se snaží předpovědět vítěze mistrovství světa ve fotbale mužů v roce 2022 v Kataru, ale většina z nich je provozována za zavřenými dveřmi.

Nick Barlow z Institutu Alana Turinga a jeho kolegové vyvinuli model, který si lidé mohou spustit doma na svých počítačích. 1000 turnajů trvá na průměrném notebooku 15 minut.

„U většiny věcí, které děláme, je pro nás dost důležité, aby byly open source, tzn. volně k dispozici. Podporujeme lidi, aby se zapojili, používali náš kód a přispívali do něj,“ říká Barlow.

Když Barlow a jeho tým prošli turnaj 100 000krát pomocí svého modelu, zjistili, že Brazílie vyhrála v 25% případů, přičemž jejími dalšími nejbližšími soupeři byly Belgie s 19% a Argentina s 13%.

Výzkumníci přizpůsobili k předpovídání zápasů běžnou metodu používanou pro zápasy v domácích ligách, která týmům přiděluje skóre za obranu a útok, ale svůj model upravili tak, aby eliminoval výhodu domácího prostředí, která bude chybět všem týmům v Kataru kromě domácí země, a také zohlednil rozdíly mezi silou týmů, které proti sobě hrají v mezinárodních přátelských zápasech.

Zdroj: Newscientist; redakce; Institut Alana Turinga