Jak se daní výhry z hazardních her od roku 2024?
Jednou z nejvýraznějších legislativních změn, kterou přináší nový Zákon o hazardních hrách, je zcela určitě zdanění výher. Změny jsou v tomto případě velice výrazné a dotknou se mnohem většího množství hráčů, než tomu bylo dříve. Co od nového roku na hráče čeká a s čím je dobré při hře počítat?
Jednou z nejvýraznějších legislativních změn, kterou přináší nový Zákon o hazardních hrách, je zcela určitě zdanění výher. Změny jsou v tomto případě velice výrazné a dotknou se mnohem většího množství hráčů, než tomu bylo dříve. Co od nového roku na hráče čeká a s čím je dobré při hře počítat?
Daňová úprava hráče nepotěší
Zdanění hazardních her je samozřejmě pro hráče velmi citlivým tématem. Při hře totiž riskují velké částky a pravděpodobnost výhry je velmi malá. Když už se jim tedy poštěstí vzácnou výhru získat, neradi se o ni s někým dělí. Obzvláště pak se státním zřízením. O to více na ně dopadne nová úprava daní.
V minulých letech platilo, že se daní výhry nad 1 000 000 Kč. Daně od roku 2024 však počítají s tím, že hráči budou danit již výhry nad 50 000 Kč. Takto výrazný zásah mnoho lidí překvapil a aktuálně se setkává spíše s odporem.
Vláda si od něj nicméně slibuje větší konsolidaci veřejných financí. Až čas samozřejmě ukáže, na čí straně byla pravda, avšak hráči toto opatření musí brát v potaz už nyní.
Zdanění loterií
U loterií se změnila pouze rozhodná částka pro zdanění. Tedy z řečeného 1 000 000 Kč na 50 000 Kč. Nadále však platí, že daň z výhry odvede rovnou provozovatel loterie. Samotný hráč tedy dostane na účet svou výhru již poníženou o 15 % daň.
Pokud se vám tak například podaří vyhrát 100 000 Kč ve stíracím losu, získáte na svůj účet 85 000 Kč.
Výhodou u zdanění loterií je, že hráči nemusí podávat daňové přiznání, protože daň odvede přímo provozovatel. Zároveň se také počítají pouze jednotlivé výhry nad 50 000 Kč. To znamená, že daň se vždy odvede pouze pro danou konkrétní loterii, nikoliv pro součet všech loterií.
Zdanění kurzových sázek a technických her
O poznání složitější to budou mít sázkaři a hráči tzv. technických her. Daňový základ u nich totiž nově představuje součet všech výher u všech sázkových kanceláří odečtený o vklady. Přesněji tedy ne výher, ale částek vybraných na účet od jednotlivých poskytovatelů. Pro lepší představu uvádíme příklad:
Hráč hraje u 3 sázkových kanceláří, kdy u jedné vloží během roku 10 000 Kč a vybere 40 000 Kč, u druhé vloží 20 000 Kč a vybere 10 000 Kč a u třetí vloží 5 000 Kč a vybere 15 000 Kč. Jeho bilance tedy vypadá následovně:
Vklady: 35 000 Kč
Výběry: 65 000 Kč
Po odečtení vkladů od výběrů získáme částku 30 000 Kč. Tato částka nepřesahuje hranici 50 000 Kč, takže nemusí své výhry danit, ani podávat daňové přiznání. Pokud by však například vybral u první sázkové kanceláře 60 000 Kč, částka by se zvedla na 50 000 Kč, což už by v daňovém přiznání musel zdanit 15 % sazbou daně.
Kontrola příjmů a výdajů bude u mnoha hráčů jistě představovat zásadní nepříjemnost. Nicméně od července začne platit nařízení, které ukládá sázkovým kancelářím a casinům na požádání vydat přehled vkladů a výplat, jež hráč na jejich stránkách uskutečnil. Díky tomu si mohou hráči všechno na konci roku snadno spočítat.
Jak se daň odvádí v praxi?
Samotný odvod daně už takový problém pravděpodobně představovat nebude. Bude se uvádět do kolonky „Ostatní výdaje“ v daňovém přiznání. Daňové přiznání pak musí podat každý hráč, jehož čistá výhra za rok přesáhne zmíněných 50 000 Kč.
To se bude týkat také zaměstnanců, studentů a podobných osob, které by jinak daňové přiznání podávat nemuseli.
Zdanění výher tak bude poměrně složitou problematikou, zvláště pak u případných kontrol. Jestliže se chcete těmto situacím vyvarovat, doporučujeme nesázet. Hazardní hrou totiž může mimo jiné vzniknout silná závislost, které se jen velmi těžko zbavuje.
Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!