Nejpokrokovější Mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Jaké technologie a inovace přináší?

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru 2022 je nejen sportovní, ale také technologická událost. Díky nejnovějším technologiím je FIFA připravena zlepšit zážitky hráčů i fanoušků na stadionech. Představujeme klíčové fotbalové technologie, které se budou používat na letošním mistrovství světa.

Pro fotbalové fanoušky po celém světě bude jistě nejpozoruhodnějším prvkem soutěže špičkový míč, který je integrován s novou poloautomatickou ofsajdovou technologií FIFA (SAOT), což je vylepšená verze stávajícího systému videoasistenta rozhodčího (VAR).

Míč plný technologií

Základem míče Al Rihla (arabsky „Cesta“) je nejnovější systém odpružení (Adidas Suspension System), který obsahuje snímač pohybu, jenž 500krát za sekundu přenáší jeho polohu na hřišti. Na každém stadionu bude 12 speciálních kamer, které budou sledovat polohu míče a 29 bodů na tělech hráčů.

Umělá inteligence zpracovává data v reálném čase. Takzvaní robotičtí rozhodčí pak upozorní videoasistebta rozhodčí, když dojde k ofsajdu. Oznámení bude zasláno rozhodčím v nedaleké kontrolní místnosti, kteří rozhodnutí potvrdí a sdělí rozhodčím na hřišti, jak mají postupovat.

Adidas a FIFA také tvrdí, že nový míč byl technologicky vylepšen pro lepší výkon. Konstrukce jádra údajně zlepšuje přesnost a konzistenci míče a také pomáhá míči déle plachtit ve vzduchu a více se točit. Vnější vrstvy míče obsahují speciální strukturovaný polyuretanový potah, který údajně zvyšuje jeho letovou stabilitu a ovladatelnost.

Klimatizované stadiony

Mistrovství světa ve fotbale 2022 se bude hrát v listopadu a prosinci, aby se předešlo velkým vedrům v katarském létě. I tak se ale teploty budou pohybovat kolem 24 stupňů Celsia, což bude pro hráče i diváky výzvou. Katar proto musel najít způsob, jak snížit teplotu na stadionu na 18 stupňů.

Výzkumník Saud Abdulaziz Abdul Ghani z Vysoké školy inženýrské Katarské univerzity vyvinul důmyslný systém chlazení stadionu pomocí kombinace izolace a cíleného chlazení. Chlazený vzduch vstupuje do haly mřížkami na tribunách a velkými tryskami na hřišti. Pomocí této techniky cirkulace vzduchu je teplý vzduch nasáván zpět, znovu ochlazován, filtrován a vytlačován ven.

Tato technologie je zhruba o 40 % udržitelnější než stávající techniky, takže stadion stačí ochladit pouze dvě hodiny před akcí, což výrazně snižuje spotřebu energie v porovnání s jinými metodami. Byl použit na mezinárodním stadionu Khalifa a na dalších sedmi stadionech postavených pro mistrovství světa v Kataru.

Technologie brankové čáry

Technologie brankové čáry je technický způsob, jak okamžitě určit, zda celý míč přešel brankovou čáru. Od roku 2014, kdy byla poprvé zavedena, je stále základním prvkem ve světě fotbalu.

Technologie musí jasně ukazovat, zda míč zcela překročil čáru. Informace se přenáší během jedné sekundy, což zajišťuje okamžitou reakci rozhodčího a pomáhá mu učinit konečné rozhodnutí. Signál obdrží na hodinkách pouze rozhodčí zápasu. Systém využívá 14 vysokorychlostních kamer umístěných na ochozu stadionu a pod střechou. Data z kamer se používají k vytvoření 3D animace, která zobrazuje rozhodnutí fanouškům v televizi a na obrovské obrazovce na stadionu.

Rada Mezinárodní fotbalové asociace (IFAB) 5. července 2012 rozhodla, že případné použití technologie brankové čáry má být implementováno do pravidel hry a certifikační postup by měl kontrolovat kvalitu systémů technologie brankové čáry. Všechny zápasové stadiony jsou před zahájením turnaje testovány nezávislým zkušebním ústavem. Před začátkem každého zápasu navíc rozhodčí zkontroluje, zda je systém zapnutý a správně zkalibrovaný.

Zdroj: FIFA; redakce, Wikipedia