K Zemi míří další zářivá kometa jménem Tsuchinshan-ATLAS

Ledový vesmírný kámen bude zářit jasněji než nedávná Zelená kometa – pokud přežije blízké setkání se Sluncem, jak píše web Gizmodo.

Podle astronomů, kteří objekt studovali, by přicházející kometa, kterou nedávno spatřily teleskopy v Číně a Jihoafrické republice, mohla být příští rok na noční obloze stejně jasná jako planeta. Kometa – nahromadění hornin, prachu a ledu – se nazývá C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Podle Centra pro malé planety ji v lednu objevili astronomové na observatoři Purpurové hory v Číně a následně 22. února ji objevil systém ATLAS.

Podle serveru LiveScience byla kometa později pozorována na snímcích pořízených v prosinci observatoří Palomar. Dráha objektu je velká a eliptická, což znamená, že oběhne kolem Slunce každých 80 660 let. K jeho největšímu přiblížení ke Slunci dojde podle webu EarthSky v září 2024 a nejbližší přiblížení k Zemi se očekává 13. října 2024. Návštěvníkovi však hrozí potenciální zánik. C/2023 A3 se totiž přiblíží ke Slunci blíže než Merkur, a to by mohlo kometu zahřát až k jejímu rozpadu.

Podle odhadů astronomů tato kometa zastíní Zelenou kometu (C/2022 E3 (ZTF)), která minulý měsíc poprvé po 50 000 letech prolétla kolem Země, jak jsme psali zde. Zelená kometa dosáhla maxima jasnosti kolem hodnoty +4,6, která je na velmi jasné obloze viditelná ostře pouhým okem, ale snáze dalekohledem. Více informací o potenciální schopnosti komety C/2023 A3 přežít – stejně jako o podrobnostech, jako je její velikost – se dozvíme, až bude pokračovat ve své cestě směrem ke středu naší sluneční soustavy a kolem něj.

Zdroj: Gizmodo, LiveScience, EarthSky