Japonský startup chce likvidovat vesmírný odpad pomocí pozemních laserů

V boji proti narůstajícímu problému vesmírného odpadu, který ohrožuje satelity a další vesmírné aktivity, se objevuje nové řešení. Japonská společnost EX-Fusion, ve spolupráci s australskou společností EOS Space, vyvíjí revoluční laserový systém pro odstraňování kosmického smetí z oběžné dráhy Země.

Vesmírný odpad, zahrnující nefunkční satelity, vyhořelé raketové stupně a další úlomky, představuje významné riziko pro vesmírné mise. Velikosti odpadu se liší od malých kousků po velké struktury, a i malý úlomek může způsobit značné škody. Proto je potřeba tuto hrozbu efektivně řešit.

EX-Fusion se zaměřuje na pozemní laserový systém, jehož technologie byla původně vyvíjena pro využití v jaderné fúzi. Tento systém plánuje instalovat na vesmírné observatoři EOS poblíž Canberry v Austrálii. Zde bude sloužit nejen ke sledování, ale i k odstraňování kosmického odpadu menších rozměrů, který je složité zaměřit z pozemních stanic.

Metoda využívá pulzní lasery, které působí silou proti pohybu kosmického smetí, čímž ho zpomalí a nakonec způsobí jeho shoření v zemské atmosféře. Tato technologie se liší od tradičních laserových zbraní, které využívají nepřetržitý paprsek k ničení cílů, píše portál Interesting Engineering.

Přestože se projekt setkává s výzvami v oblasti přesnosti a výkonu laserů, nabízí výhodu snadné údržby a vylepšování na Zemi. Pokud bude tento přístup úspěšný, může výrazně přispět k čistšímu a bezpečnějšímu vesmírnému prostředí, což je klíčové pro budoucí vesmírné mise.

Zdroj: Interesting Engineering