Kolik družic obíhá kolem Země?

Na nízké oběžné dráze Země byly kdysi lidmi vyrobené družice vzácné, na počátku kosmického věku v 50. letech 20. století jich kolem planety kroužilo jen několik. Nyní se však kolem Země rojí tisíce družic a další čekají, až se k nim připojí, napsal server Live Science.

Abychom to tedy přesně vyčíslili, kolik družic obíhá kolem Země a kolik by se k nim mohlo v blízké budoucnosti připojit? A až budou všechny tyto satelity ve vesmíru, jaké problémy mohou způsobit?

Poté, co Sovětský svaz v roce 1957 vypustil Sputnik, první družici na světě vyrobenou člověkem, se na oběžnou dráhu dostával pomalý, ale stálý proud družic, přičemž až do roku 2010 jich bylo vypouštěno 10 až 60 ročně. Od té doby se toto tempo prudce zvýšilo, přičemž v roce 2020 bude na oběžné dráze vypuštěno více než 1 300 nových družic a v roce 2021 více než 1 400 družic. Celkem bylo v září 2021 přibližně 7 500 aktivních družic.

Přeplněný trh

Počet družic v oblasti vzdálené až 2000 km od Země, bude v nadcházejících desetiletích exponenciálně narůstat. Je to proto, že soukromé společnosti zakládají vlastní megakonstelace, z nichž každá obsahuje tisíce jednotlivých satelitů, které budou sloužit k rozvoji rychlejších online sítí a poskytování řady dalších služeb, jako je například monitorování klimatických změn.

K této zvýšené aktivitě dochází v současné době zejména kvůli nákladům. Víme, že společnosti SpaceX, OneWeb, Amazon a StarNet/GW navrhly dohromady 65 000 satelitů, když započítáme všechny fáze jejich satelitních programů.

V říjnu 2021 oznámila svou vlastní megakonstelaci s názvem Cinnamon, která by mohla obsahovat přes 320 000 družic, také Rwanda. Není jasné, kdy by se tento projekt mohl stát skutečností, ale podle tweetu Rwandské kosmické agentury země požádala o povolení k zahájení projektu.

Všechny tyto nové družice však s sebou přinášejí řadu nových problémů. Způsobuje to problém s řízením kosmického provozu, zhorší to šíření kosmického odpadu, narušuje to astronomii a pozorování hvězd a starty a opětovné starty raket způsobují znečištění atmosféry.

Vesmírný provoz a odpad

Vzhledem k tomu, že v nadcházejících desetiletích bude na oběžnou dráhu vypouštěno stále více družic, počet srážek a následných kosmických úlomků pravděpodobně vzroste. Již nyní se na oběžné dráze nachází nejméně 128 milionů kusů kosmického odpadu. Z toho je přibližně 34 000 kusů větších než 10 cm a v budoucnu jich bude ještě více. Bezpečný provoz takového množství družic bude velkou výzvou.

Vesmírný odpad má potenciál způsobit značné škody na jiných družicích i na jiných kosmických plavidlech. V červnu 2021 zasáhl Mezinárodní vesmírnou stanici kus úlomku, který prorazil díru v robotickém rameni; naštěstí se vesmírná stanice a astronauti uvnitř vyhnuli jakémukoli většímu poškození.

Zdroj: livescience.com