Jaké zbraně nahradí legendární ruskou útočnou pušku Kalašnikov AK-47?

Útočná puška AK se v sovětské a ruské armádě používá od roku 1947. Je považována za nejspolehlivější a prakticky nezničitelnou zbraň na světě a již více než 75 let se používá ve vojenských a protiteroristických operacích po celém světě. Ale i dny AK jsou sečteny, píše server RBTH.

Všichni používají zastaralé zbraně

Navzdory neustálému technologickému vývoji jsou všechny automatické zbraně používané na celém světě v současné době zaostalé. Americká zbraň AR-15 se používá od 60. let 20. století, zatímco Kalašnikov slouží Rusům od roku 1947. A stále se jedná o dvě hlavní platformy, které používá celý svět.

Totéž lze říci o americké pistoli Colt 1911, stejně jako o Browningu 1919 a řadě dalších zbraní. Názor, že tyto zbraně jsou zastaralé, je zřejmý zejména ve srovnání s letectvím, které za poslední století dosáhlo neuvěřitelného technologického pokroku. Letadla se naučila vést válku v blízkém vesmíru i zasahovat cíle vzdálené stovky kilometrů a samopaly mezitím stále používá stejnou munici, jako před více než 100 lety.

Otázka vývoje nového samopalu

Nová ráže se připravovala od roku 2010, ale ani jedna armáda nepřešla na sériovou výrobu nových útočných pušek pro ni, natož na přezbrojení. Američané spočítali náklady na přezbrojení své armády samopaly nové ráže a doplnění zásob. Ukázalo se, že za ty peníze by místo toho mohli postavit několik nových letadlových lodí. Otázka tedy zněla: Opravdu je potřeba nové ráže?

Války v 21. století se již nevedou na poměry 2. světové války s jejími kilometrovými frontovými liniemi a tisíci vojáků, kteří se účastní pozemních útoků proti sobě. Moderní války se naopak vedou s využitím oddílů speciálních operací, často za nepřátelskými liniemi. Pokud bude v blízké budoucnosti představen nový kulomet, nebude to masově vyráběná záležitost, ale něco pro speciální jednotky. Pro ostatní úkoly je to, co máme nyní, více než dostačující a přezbrojení milionové armády je prostě příliš nákladné.

Nový typ samopalu by se mohl na trhu objevit za 5 až 10 let

V první řadě bude zbraň lehčí. To se vysvětluje tím, že voják s sebou může nosit jen omezenou hmotnost, ne více než 20-30 kilogramů. Nyní se snaží tuto kapacitu rozšířit zavedením exoskeletů, nosičů-robotů a podobně, ale zatím bez úspěchu. V důsledku toho musí konstruktéři při navrhování nové střelné zbraně bojovat o snížení každého myslitelného gramu hmotnosti. Celková hmotnost se obvykle snižuje díky kompozitním materiálům a polymerům, což vlastně nijak nebrání jejím bojovým vlastnostem – mnohé polymery a plasty dnes svou kvalitou předčí kovy.

Zvýšit se musí také přesnost. Za tímto účelem budou budoucí zbraně zkonstruovány s novými vynálezy v oblasti zaměřovacích technologií, které uživateli umožní sledovat bojiště přes brýle, podobně jako je tomu ve videohrách, kde máte uprostřed obrazovky červenou tečku. Američané již s těmito technologiemi experimentují, ale ani to se zatím neprosadilo ve velkém měřítku. Běžný Američan si však již může takovou pomůcku zakoupit a používat ji pro testování terénu nebo střelbu na ranči.

Zbraň navíc dostane nový druh střeliva. Ruští a američtí vědci zjistili, že s přesností na milimetry je žádoucí ráže 6,5 mm pro kulomety a 6,8 pro pušky. Nahradí sto let starou munici, kterou v současnosti používají armády po celém světě – 7,62х54, 5,45х39, 5,56х45 atd.

Zbraně uplatňující nové fyzikální principy

V budoucnu, mluvíme-li o horizontu 20-30 let, by mohly zcela zmizet střelné zbraně, které známe dnes a nahradit je miniaturní drony nesoucí malé množství výbušných látek, které budou podobně jako kulky vystřeleny na nepřátelského bojovníka a při nárazu explodují. Spojené státy již něco takového zavedly.

Existuje možnost, že za 30 let voják zcela přejde na pilota dronu, který bude obsluhovat technologii s vysokým intelektem. To je ideální výsledek, o který usilují všechny armády – zcela odstranit člověka z bojiště a nahradit ho strojem.

Zdroj: rbth.com