Jak se jednou provždy zbavit plísně v lednici: Tento běžný předmět udělá zázraky
Plíseň v lednici je častější problém, než by se mohlo zdát. Naštěstí není hned potřeba utrácet velké peníze za speciální prostředky nebo drahé čisticí sady. Stačí si osvojit pár jednoduchých triků a mít po ruce věci, které už pravděpodobně doma máte.
Než se pustíme do řešení, podívejme se na to, proč vlastně plíseň v lednici vzniká. Ačkoli je lednice chladným prostředím, vlhkost v ní může být celkem vysoká, což vytváří ideální podmínky pro růst plísní a bakterií. Pokud se k tomu přidá špatné těsnění dveří nebo nevhodně uskladněné potraviny, hned je na problém zaděláno. Naštěstí existují jednoduché triky, jak s vlhkostí bojovat a tím i předcházet plísním. Jistě oceníte i to, že nebudete potřebovat žádné drahé chemikálie ani složité přístroje.
Jak snížit vlhkost v lednici
Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale úplně si vystačíte s obyčejnou kuchyňskou houbičkou. Stačí si vzít čistou, novou houbičku, a poté ji jednoduše umístit do rohu lednice. Houbička bude absorbovat přebytečnou vlhkost, čímž pomůže udržet vnitřní prostředí suché. A to je přesně to, co plíseň nemá ráda!
Jak to funguje?
Houbička funguje jako „mini-vysavač“ vlhkosti. Nasává ji do sebe a tím snižuje množství vlhkosti v prostoru lednice. Kromě toho můžete houbičku po týdnu jednoduše vyměnit za novou a starou vyhodit. Pokud chcete, můžete ji lehce pokapat citronovou šťávou nebo octem – obě tyto přírodní složky mají dezinfekční účinky a pomohou neutralizovat zápach.
Jedlá soda, váš ledničkový superhrdina
Pokud doma nemáte po ruce houbičku navíc nebo chcete vyzkoušet něco jiného, zkuste trik s jedlou sodou. Nasypte pár lžic jedlé sody do misky a misku položte na polici v lednici. Jedlá soda má schopnost pohlcovat zápach a vlhkost, čímž pomáhá předcházet vzniku plísně. Navíc je jedlá soda velmi levná a neškodná pro potraviny, takže se nemusíte bát, že byste své jídlo kontaminovali. Mezi pohlcovače pachů patří kromě jedlé sody i mletá káva. Položte misku s mletou kávou do lednice a zápachy budou druhého dne pryč. Do lednice můžete rozložit také plátky citrónu nebo rozkrojené jablko. Oblíbený je i bílý ocet, který stačí nalít do menší sklenice a vložit do zadní části lednice alespoň na 12 h. Nesmíme zapomenout ani na rýži, která kromě pachů eliminuje stejně jako jedlá soda i vlhkost, čímž předchází vzniku plísní a eliminuje zápach. Sáček s rýží vložte do lednice a jakmile zrníčka nabobtnají, sáček vyměňte.
Jak pečovat o lednici, aby se v ní netvořila plíseň
Pravidelně kontrolujte obsah lednice a zbavte se zbytků potravin, které už nebudete jíst. Často se plíseň objevuje právě na potravinách, které v lednici zapomeneme. Potraviny ukládejte tak, aby kolem nich mohl cirkulovat vzduch. Udržujte také čisté police a povrchy. Lednici myjte alespoň jednou za měsíc roztokem smíchaným z půl sklenice octu a litru teplé vody, který lednici vydezinfikuje a odstraní nežádoucí zápachy. Před mytím ledničku vypněte a veškeré potraviny vyndejte ven do chladnějšího prostoru. Lednici odmrazte a vyvětrejte, a až poté začněte umývat. Vyčistěte i odtok, ve kterém se mohou hromadit bakterie a plísně. Že je otvor ucpaný poznáte podle vody, která se objevuje na dně lednice nebo se lednice v horní části zadní stěny více rosí. Může se objevit i namrzlá vrstvička ledu. Lednici nakonec vytřete do sucha a nechte ji ještě na vzduchu dokonale vyschnout. Po vyschnutí, čistou lednici opět zapojte a ujistěte se, že máte správně nastavenou teplotu. Optimální teplota je kolem 4 °C. Pokud je teplota příliš vysoká, zlepšujete podmínky pro růst bakterií a plísní.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]