Jak předejít brutální kocovině: 3 tipy, které vám zachrání ráno
Při pití alkoholu platí jedno základní pravidlo: Každý panák, drink či pivo bychom měli zapít sklenkou čisté vody. Alkohol by se také rozhodně neměl míchat s několika různými druhy a vyhnout bychom se měli i drinkům, které obsahují kofein. Právě kofein totiž způsobuje zavodnění organismu. Proto je nám po ránu špatně a trpíme kocovinou.
Pokud víte, že vás večer čeká peprná oslava plná alkoholu, měli byste si už od rána naplánovat, co přes den budete jíst. Ke snídani jsou ideální vajíčka, a to na jakýkoliv způsob. Vejce jsou plná bílkovin a obsahují také vitamín B, který chrání játra. Díky proteinu, který vejce obsahují, se budeme cítit sytí dlouhé hodiny.
Příznaky kocoviny spolehlivě poznáte
Kocovina vlastně znamená stav, kdy se po bujarých oslavách ráno probudíme a je nám celkově špatně. Způsobeno je to hlavně dehydratací organismu. V ústech cítíte sucho, bolí vás hlava. Tělo se snaží s nežádoucím alkoholem v těle bojovat a spotřebovává k tomu spoustu vody. Abyste vodu v těle doplnili, je nutné ihned po probuzení vypít alespoň půl litru vlažné vody, nejlépe s citronem. Skvělá je také zeleninová šťáva, smoothie, která tělu dodá vitamín C. Připravit si můžete i bylinkový čaj (ideálně mátový), který zklidní vaše zažívání. V neposlední řadě doporučujeme k obědu sníst alespoň talíř teplého kuřecího vývaru. Díky soli v něm obsažené se totiž dostane do těla sodík, voda i potřebné bílkoviny. Pokud obyčejnou vodu z kohoutku nemůžete vystát, klidně si dopřejte i sklenici klasické minerálky. Obsahuje minerály a hořčík, které vám mohou pomoci v případě ztráty hlasu nebo bolestí svalů. Dodržujte pitný režim i předtím, než odejdete na oslavu. Zavodněné tělo si s alkoholem poradí daleko lépe.
Důležité pravidlo – nepijme na lačno!
Než do sebe vůbec dostanete první kapku alkoholu, pořádně se najezte. Podle některých odborníků je dobré dostat do sebe spíše mastnější potraviny jako jsou třeba uzeniny nebo grilované maso. Vhodné je „zobat“ pochutiny i během pití. Proto se nebojte během oslav nadlábnout třeba oříšky nebo jinými drobnostmi. Hned jak ráno vstanete, dopřejte si studenější sprchu. Ta vás z kocoviny dokáže alespoň trochu probrat. Někomu pomáhá také pití studeného mléka, což zklidní překyselený žaludek i pálení žáhy.
Na večírek jeďte odpočatí a veselí
Je prokázáno, že pokud jedeme na večírek ve špatné náladě s úmyslem pít alkohol ve špatné náladě a unavení, vypijeme toho daleko více a podle toho bude vypadat i naše ranní kocovina. Únava a stres totiž způsobují rychlejší pocit opilosti. Během pití byste měli poslouchat signály vlastního těla a sledovat tzv. klapku, kdy už máte alkoholu zkrátka dost. Malá rada od nás: Vyhněte se koktejlům! Říká se, že čím kombinovanější, barevnější a sladší koktejl, tím horší vaše ráno bude.
Věděli jste, že kocovina může trvat až 48 hodin?
Dobu kocoviny ovlivňuje hned několik faktorů. Vždy záleží na tom, kolik alkoholu jste za večer vypili, jaká je vaše hmotnost a jaký druh alkoholu jste konkrétně vypili. Klasická kocovina a její příznaky pak mohou trvat 24 až 48 hodin. Příznaky většinou vrcholí kolem oběda. Předejít kocovině však můžete i tím, že nebudete kouřit. Snadno se to možná říká, ale právě kouření cigaret podporuje naši chuť k alkoholu. Nikotin totiž zpomaluje vstřebávání alkoholu v krvi a kocovina je ráno o to horší.
Pojďme si to tedy pěkně shrnout. Abyste předešli těžké ranní kocovině po probdělé noci s alkoholem, zkuste se před oslavou:
- pořádně najíst
- kvalitně vyspat
- dostat do celkové psychické pohody