Jak odolá brzdový kotouč střelbě? Takhle si poradí s ránou z AK-47

Pokud vás někdy zajímalo, jak automobilové díly odolávají střelbě, tohle se vám bude líbit. Společnost SVI Engineering, specialista na pancéřování v Jihoafrické republice, vydala první díl nového seriálu s názvem Shoot Through, jak zmiňuje server Carbuzz.

Debutové video nám ukazuje, co by se stalo, kdyby někdo zahájil palbu na brzdy vašeho vozidla. Dotyčný kotouč, vymontovaný z pickupu Toyota Land Cruiser 79, je odvětrávaný, ocelový a zcela běžný – jak si poradí s kulkou ráže 7,62 mm vypálenou ze silného AK-47?

Díky vysokorychlostní kameře Photron se můžeme podívat, co se stane. „Mám pocit, že díky tomu, že je ventilovaný, by mohl projít první hranou a zastavit ho až druhá hrana,“ předpokládá ředitelka pro rozvoj obchodu Nicol Louwová.

Střela vystřelí s nadšením a okamžitě prorazí první hranu. Louwova předpověď se nemýlila a střela ráže 7,62 mm druhou hranu neprorazila. Střela sice prošla lemem, ale díky konstrukci s odvětrávaným diskem nemohla doletět dál. „U náboje AK-47 se střela zploští o první plochu a nemá dostatek energie, aby pronikla druhou plochou,“ poznamenává Louw.

V příštích týdnech bude zveřejněno několik dalších dílů, které se pokusí potenciální zákazníky seznámit s tím, jak pancéřování vozidel funguje. SVI je renomovaná společnost zabývající se pancéřováním a dělá téměř vše. Od neprůstřelné řady 7 až po seriózní stroje jako MAX 3, zkrátka pro každého se něco najde.

Zdroj: carbuzz.com, SVI Engineering