Inženýři vyvinuli respirátor s čipem, který dokáže odhalit netěsnost i zdravotní problémy
Respirátory jsou účinné pouze do té doby, dokud správně přiléhají k ústům a nosu uživatele, a proto inženýři ze Severozápadní univerzity v USA navrhli chytrou masku pro zdravotníky, která je vybavena inteligentním senzorem, jenž dokáže automaticky detekovat netěsnosti a další zdravotní problémy, informuje web Gizmodo.
Inženýři ze Severozápadní univerzity navrhli a sestrojili malý elektronický modul plný senzorů, který se pomocí magnetů připevní na vnitřní stranu standardní respirátory typu N95 a zajistí, že respirátory, které určité profese musí nosit celý den, správně těsní. Současná verze modulu je napájena baterií, kterou je třeba pravidelně dobíjet, ale jeho tvůrci jsou optimističtí a věří, že časem bude možné modul vylepšit tak, aby využíval teplo, a dokonce i dýchání uživatele, a sám se tím dobíjel a prodloužil životnost baterie na několik týdnů. Projekt a hardwarové specifikace byly zveřejněny jako open-source data, aby podpořily další zájemce o vylepšení jeho designu.
Modul FaceBit, jak se tato nový respirátor s čipem nazývá, může zjistit, zda se respirátor uvolnil, a to pomocí pohybových senzorů, a upozorní na to uživatele, který si toho nemusel všimnout, nebo pomocí detekce poklesu odporu proudění vzduchu, který by mohl znamenat vznik netěsnosti.
Sledování správného nasazení respirátoru je dostatečným důvodem pro použití masky FaceBit, ale jeho senzory mohou z obličejové masky udělat také zařízení pro sledování zdravotního stavu. Dýchací frekvence může být nepřetržitě monitorována, zatímco ultra citlivé pohybové senzory mohou skutečně detekovat jemný pohyb hlavy při každém úderu srdce uživatele, což poskytuje užitečné zdravotní data, která lze sledovat pomocí připojené aplikace v mobilním zařízení.
Shromážděná data lze následně analyzovat. Tvůrci zařízení FaceBit dokonce navrhují, že by nemocnice a zdravotnická střediska mohla shromážděné zdravotní údaje využívat ke sledování zdravotnických pracovníků, kteří mohou mít obzvlášť velké potíže pod náporem zvýšené zátěže způsobené pandemií, aby jim poskytly potřebný odpočinek dříve, než zcela vyhoří.
Než se však bude moci FaceBit masově rozšířit, musí ještě projít klinickými zkouškami a dalším ověřením, aby se zajistilo, že je to tak účinné řešení, jak tvrdí inženýři, kteří za ním stojí.
Zdroj: gizmodo.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]