I Ukrajina má ztráty. Rusové jim zničili opěvovanou houfnici AHS Krab, které se všichni báli

V současné době probíhají v okolí Bachmutu velmi intenzivní boje o nedaleký Soledar. Bohužel, další polská kanónová houfnice AHS Krab byla v bojích zničena pomocí bezpilotních letounů Lancet-3. Vysvětlujeme pozadí její ztráty a proč je houfnice pro Ukrajince tak důležitá.

Na internetu se objevilo video, které ukazuje zničení houfnice Krab dvěma bezpilotními letouny Lancet-3 „kamikadze“, které používají jednotky Specnaz pověřené lovem zařízení dodaných západními zeměmi. Jednalo se o čtvrtou nenávratnou ztrátu dělové houfnice AHS Krab v boji.

První kus byl zasažen minou a později vyhozen do vzduchu jeho posádkou. Druhý byl zlikvidován ruským Specnazem 24. listopadu 2022 a třetí a čtvrtý byly zničeny koncem prosince 2022. Na záběrech vidíme, jak byla houfnice dvakrát zasažena dronem, ale poprvé zafungoval automatický hasicí systém, který požár potlačil.

Západní dělové houfnice jsou pro Rusy prioritním cílem

Rusové jsou si dobře vědomi, že hlavňové dělostřelecké systémy dodávané Západem, jako jsou AHS Krab, Zuzana 2, PzH 2000 nebo CAESAR, mají větší dostřel než jejich systémy. Z tohoto důvodu je pro Rusy boj proti dělostřeleckým systémům NATO klíčovou otázkou.

Například dělostřelectvo NATO vybavené kanónovými systémy ráže 52 dokáže střílet na vzdálenost 30 km již s nejlevnější municí, jako je DM121, OFd MKM nebo dokonce M107 z 60. let, což je již za hranicí toho, co nabízejí sovětské/ruské systémy typu 2S3 Akacija. Na druhou stranu se u střel s plynovým generátorem dosah zvyšuje na 40 km a u střel s raketovým nosičem M549A1 je možné zasáhnout cíle i na vzdálenost 60 km, jak píše server Military Today.

Pokud k tomu připočteme experimentální podkaliberní munici typu Vulcano GLR, jejíž skromná šarže byla dodána na Ukrajinu, může se dostřel zvýšit až na 70-80 km. Kromě toho může hlavňové dělostřelectvo NATO eliminovat tanky v dané oblasti také díky munici Bonus nebo SMArt, jejíž submunice samostatně vyhledává a zjišťuje cíle útoku.

Počet ztracených kanónových houfnic AHS Krab může být na pozadí konkurenčních řešení dodaných na Ukrajinu znepokojivý, ale uvědomme si, že na Ukrajině jsou desítky Krabů, zatímco například PzH 2000 bylo dodáno jen 14 kusů, z nichž některé strávily hodně času v dílnách. Stojí však za zmínku, že mají velmi zajímavý balíček sekundárního pancéřování Igelpanzerung, který, jak ukazuje jeden zdokumentovaný případ, účinně chrání proti dronům Lancet-3.

Zdroj: redakce, military-today.com, Wikipedia