Hrůzostrašná bestie. V Grónsku objevili obřího dravého červa starého zhruba půl miliardy let

Vědci objevili fosilie nového druhu obrovského dravého červa, který pravděpodobně lovil před více než 518 miliony let, píše portál NewAtlas.

Vědci ze školy věd o Zemi a biologických věd Bristolské univerzity se domnívají, že tento červ – pojmenovaný Timorebestia, latinsky „hrůzostrašná bestie“ – byl jedním z prvních masožravých plovoucích živočichů na planetě a součástí rozmanité „dynastie“ dravců, která byla vědcům dosud neznámá.

Fosilie, které byly nalezeny v raně kambrické oblasti Sirius Passet v severním Grónsku, odhalily, že Timorebestia měla také ploutve po stranách těla, mohutnou čelist v ústech a dlouhá tykadla. Ačkoli délka 30 cm možná neodpovídá představě o „hrůzostrašné bestii“, které se pro červa vžilo, ve své době by Timorebestia patřila k největším plavcům.

„Náš výzkum ukazuje, že tyto dávné oceánské ekosystémy byly poměrně složité, s potravním řetězcem, který umožňoval existenci několika úrovní predátorů,“ řekl Vinther. „Timorebestie byly obry své doby a byly by blízko vrcholu potravního řetězce. Tím se svým významem vyrovnají některým vrcholovým masožravcům v moderních oceánech, jako jsou žraloci a tuleni v období kambria.“

Zkamenělý trávicí systém poskytl vědcům vodítko k určení stravy červa, přičemž byly identifikovány zbytky plovoucího členovce – vyhynulého dvoukřídlého Isoxys.

„Vidíme, že tito členovci byli zdrojem potravy pro mnoho dalších živočichů,“ řekl Morten Lunde Nielsen, bývalý výzkumník z Bristolu, který se na objevu podílel.

Jejich nejbližší žijící příbuzní, chaetognáti, jsou obvykle menší než 1 cm a živí se drobným zooplanktonem.

„Jak šípoví červi, tak primitivnější Timorebestia byli plovoucí dravci,“ řekl Vinther. „Můžeme se tedy domnívat, že se vší pravděpodobností šlo o predátory, kteří dominovali oceánům před nástupem členovců. Možná měli dynastii trvající asi 10-15 milionů let, než byli vytlačeni jinými a úspěšnějšími skupinami.“ dodal.

Zdroj: NewAtlas