Oceány mění barvu. Patrně je za tím opět člověk
Nejnovější snímky ze satelitu NASA Modis-Aqua ukazují, že naše oceány jsou stále zelenější, což není příliš dobrá zpráva. Podle nové studie je změna barvy našich oceánů způsobena změnami v populaci fytoplanktonu, což jsou mikrobi, kteří obsahují chlorofyl. Protože barva oceánu závisí především na tom, co obývá jeho horní vrstvy, čím více fytoplanktonu zde žije, tím je voda zelenější, jak píše web TCD.
Plankton různých velikostí a s různými pigmenty rozptyluje a pohlcuje světlo různými způsoby, takže studium změn barvy oceánu může vědcům poskytnout jasnější představu o změnách v populacích planktonu na celém světě. Fytoplankton je základem většiny mořských potravních řetězců, takže je pro oceánské ekosystémy nezbytný. Změny v jeho populaci byly zjištěny ve více než 56 % našich oceánů, což je oblast větší než celá pevnina Země.
Nejedná o masivní změnu ničící ekosystémy, ale poskytuje nám další důkaz, že lidská činnost pravděpodobně ovlivňuje velké části globální biosféry způsobem, který jsme dosud nebyli schopni pochopit.
A proč jsou zelené oceány znepokojující? Oceán je největším ekosystémem na Zemi.
Oceány nás živí, regulují naše klima a produkují 50-80 % kyslíku. Stručně řečeno, pokud oceány zemřou, zemřeme s nimi. Jejich barva odráží změny stavu ekosystému. Jednou z těchto změn je velké množství plastů v oceánech způsobené lidským znečištěním. Co můžeme udělat, abychom našim oceánům pomohli? Přehřívání naší planety a ochranu oceánů se můžeme pokusit zpomalit tím, že nebudeme používat jednorázové plasty, zařadíme do svých domácností čistou energii a snížíme spalování metanu tím, že budeme jezdit veřejnou dopravou, na kole nebo přesedneme na elektromobil. Je to ale dlouhodobá cesta.
Zdroj: thecooldown.com, redakce, nature.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]