Hraní akčních videoher posiluje čtenářské schopnosti a pozornost, dokazuje nový výzkum
Italsko-švýcarský tým vědců dokazuje, že čtenářské dovednosti dětí lze zlepšit pomocí nové akční videohry, uvedl server SciTechDaily.
Dekódování písmen do hlásek je klíčovým bodem při učení čtení, ale k jeho zvládnutí nestačí. „Čtení vyžaduje několik dalších zásadních mechanismů, o kterých nutně nepřemýšlíme, jako například umět pohybovat očima na stránce nebo používat pracovní paměť k propojení slov do souvislé věty,“ upozorňuje profesorka psychologie na Fakultě psychologie a pedagogických věd (FPSE) Daphné Bavelierová.
Programátoři pro účely výzkumu vytvořili videohru, která kombinuje akční hry s minihrami, a která trénuje různé funkce, jako je pracovní paměť, inhibice a kognitivní flexibilita, tedy funkce, které jsou při čtení vyžadovány. „Vesmír této hry je alternativní svět, ve kterém dítě v doprovodu svého Rakua, létajícího tvora, musí plnit různé mise, aby zachránilo planety a postupovalo ve hře,“ vysvětluje Bavelierová.
Vědci poté pracovali se 150 italskými školáky ve věku 8 až 12 let, které rozdělili do dvou skupin. První skupina hrála videohru vyvinutou týmem a druhá hru Scratch, která učí děti programovat. Obě hry vyžadují kontrolu pozornosti a dalších funkcí, ale různým způsobem.
AKČNÍ VIDEOHRA MÁ POZITIVNÍ DLOUHODOBÉ ÚČINKY
Krátce po skončení tréninku vědci testy zopakovali na obou skupinách dětí. „Zjistili jsme sedminásobné zlepšení kontroly pozornosti u dětí, které hrály akční videohru ve srovnání s kontrolní skupinou,“ říká Bavelierová. Ještě pozoruhodnější dle profesorky je, že výzkumný tým zaznamenal zřetelné zlepšení ve čtení, nejen co se týče rychlosti čtení, ale také přesnosti, zatímco u kontrolní skupiny nebylo zaznamenáno žádné zlepšení.
„Na této studii je obzvláště zajímavé, že jsme provedli tři další hodnotící testy po 6, 12 a 18 měsících od tréninku. Při každém z nich dosáhly trénované děti lepších výsledků než kontrolní skupina, což dokazuje, že tato zlepšení byla trvalá,“ říká profesorka. „Účinky jsou tedy dlouhodobé, což je v souladu s tím, že akční videohra posiluje schopnost učit se,“ dodala.
Zdroj: scitechdaily.com