Halucinogenní houbičky mohou léčit depresi. Dvě dávky vystačí na rok léčby

Po problematickém užívání psychedelických drog v 60. letech 20. století nyní zjišťujeme jejich léčivý účinek. Nejnovějším objevem je sloučenina psilocybin, halucinogenní složka v takzvaných magických houbách, která je úspěšná při léčbě deprese, úzkosti a dalších psychických nemocí.

Studie vědců z Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimore v USA již dříve zjistila, že léčba látkou psilocybin, která je obsažená v psychedelických houbách, zmírňuje příznaky těžké depresivní poruchy u dospělých až na jeden měsíc. Podle webu InterestingEngineering, nyní probíhá navazující studie na stejných účastnících výzkumu. Vědci zjistili, že antidepresivní účinky léčby psilocybinem v kombinaci s psychoterapií mohou u některých pacientů po pouhých dvou dávkách, podaných s odstupem několika týdnů, udržet depresivní příznaky na uzdě nejméně po dobu jednoho roku.

To je velmi dobrá zpráva, protože stávající léčba depresí, což jsou léky, se musí užívat pravidelně, často dlouhodobě a nezabírají u každého pacienta.

Podle studie zveřejněné v časopise o psychofarmakologii, lékaři přijali 27 osob s dlouhodobou anamnézou deprese, z nichž většina trpěla depresivními příznaky již asi dva roky. Během jednoho roku se obtíže u pacientů velmi zmírnily a ani se nevyskytly žádné nežádoucí projevy, které by mohly být spojeny s užíváním psilocybinu.

„Jedná se o slibný terapeutický přístup, který může vést k významnému a trvalému zlepšení deprese,“ uvedla v tiskové zprávě doktorka Natalie Gukasyanová, odborná asistentka psychiatrie a behaviorálních věd na Lékařské fakultě Univerzity Johnse Hopkinse.

Je však třeba poznamenat, že tyto výsledky byly získány ve výzkumném prostředí a vyžadovaly rozsáhlou přípravu a podporu vysoce kvalifikovaných klinických lékařů a terapeutů. Lidé by se o léčbu neměli pokoušet na vlastní pěst.

Zdroj: interestingengineering.com