Gürz je turecko-český obranný kolos s inovativním protiletadlovým systémem. Zasáhne cíle až do vzdálenosti 15 kilometrů

Turecko a Česká republika spojily své síly v oblasti vojenské technologie, aby představily nový protiletadlový systém Gürz, který byl nedávno předveden na Světové výstavě obrany 2024 v Saúdské Arábii. Tento dělostřelecko-raketový systém, namontovaný na podvozku Seyit/Tatra Force 8×8, představuje inovativní přístup k obraně proti vzdušným hrozbám.

Gürz kombinuje výkonnou výzbroj skládající se z automatického kanonu Oerlikon KDC ráže 35 mm, schopného vypouštět programovatelnou munici na vzdálenost až 5 km, a čtyř raketových střel velmi krátkého dosahu pro eliminaci cílů na větší vzdálenosti. Pro zásahy na ještě větší vzdálenosti jsou k dispozici protiletadlové rakety krátkého dosahu Bozdoğan/Gökdoğan, srovnatelné s americkými AIM-9/AIM-120, které mohou zasahovat cíle až do vzdálenosti 15 km a dosahovat stropu 8 000 metrů, píše portál Defence24.

Systém Gürz je vybaven až čtyřmi radary pro detekci vzdušných cílů, což naznačuje jeho schopnost poskytovat komplexní obranu proti různým druhům vzdušných útoků, od dronů přes vrtulníky až po letadla a rakety. Tato technologie slibuje, že se stane univerzálním řešením pro obranu pevných bodů, jako jsou letiště, ale také pro ochranu pohybujících se vojsk.

Turecko-český systém Gürz, někdy přezdívaný turecký Pancir, demonstruje úsilí a inovace obou zemí v oblasti obranné technologie. S jeho pomocí mohou obě země nabídnout moderní a flexibilní řešení pro současné i budoucí obranné výzvy, čímž si otevírají cestu k exportním úspěchům na mezinárodním trhu s obrannou technikou.

Zdroj: Defence24