Geomagnetická bouře zničila 40 satelitů Starlink společnosti SpaceX

Čtyřicet ze 49 satelitů, které minulý týden vypustila satelitní internetová společnost Starlink Elona Muska, bylo odepsáno kvůli geomagnetické bouři, která jim zabrání dosáhnout požadované konečné oběžné dráhy, informovali na webu Space.com.

Satelity, které byly vypuštěny 3. února pomocí rakety Falcon 9 společnosti SpaceX ze startovacího komplexu LC-39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, původně dosáhly nízké oběžné dráhy Země.

Z této počáteční dráhy ve výšce přibližně 210 km nad Zemí dosáhly družice řízeného letu a po počátečních kontrolách měly provést manévry na zvýšení oběžné dráhy, aby dosáhly zamýšlené pozice. Páteční geomagnetická bouře však způsobila o 50 % větší odpor vzduchu, než při předchozích startech a zabránila 40 nasazeným družicím dosáhnout konečné zamýšlené oběžné dráhy kolem Země.

Tým Starlinku nařídil družicím, aby přešly do bezpečného režimu, ve kterém poletí svou nejužší stranou, podobně jako list papíru, aby minimalizovaly odpor a kryly se před bouří. Předběžná analýza však ukázala, že odpor bouře brání družicím opustit bezpečný režim a zahájit manévry na zvýšení oběžné dráhy.

Kvůli tomu se čtyřicet z nich už vrátilo nebo brzy vrátí do atmosféry. De-orbitální družice nepředstavují žádné riziko kolize s jinými družicemi a díky své konstrukci zanikají při návratu do atmosféry. Nevzniká žádné orbitální smetí a žádné části družice nedopadnou na zem.

Zdroj: space.com