Velký kus neúspěšné ruské rakety se zřítil k Zemi. Kam vesmírný odpad mířil?

Vesmírného odpadu je na oběžné dráze zas o něco méně poté, co se část nosné rakety Angara A5 s názvem Persei se ve středu 5. ledna zřítila na do Tichého oceánu. Stalo se tak ve 22:08 našeho času (21:08 GTM), jak informoval portál livescience.com.

Pádem tak skončilo devět dní letu družice, která uvízla s atrapou nákladu během zkušebního letu, jenž odstartoval 27. prosince. Persei si zřejmě sama vykopala hrob, když se jí nepodařilo restartovat podle plánu druhý zážeh motoru, který by ji poslal z nízké oběžné dráhy Země na mnohem vyšší geostacionární pozici.

Persei byla poměrně velký kus vesmírného odpadu. Při startu vážila zde na Zemi asi 20 tun, většinu této váhy ale tvořil pohonný materiál. Části, které spadly zpět na Zemi, vážily kolem 3,5 tuny.

Většina těla rakety téměř jistě shořela v zemské atmosféře. Nezanechala po sobě tedy žádné obří kouřící krátery a padající trosky, které by ohrožovaly obydlené oblasti. Právě tyto obavy panovaly v souvislosti s kontroverzním pádem čínské nosné rakety Long March 5B v květnu loňského roku. Tehdy se k Zemi zřítilo 23 tun vesmírného odpadu, který potenciálně ohrožoval i velká světová města, jako je New York, Madrid nebo Peking. Zbytky rakety nakonec směřovaly do Indického oceánu a žádné škody nezpůsobily.

Zdroj: livescience.com