Finsko zakoupilo Davidův prak. Je to první taková zbraň v silách NATO

Izraelské ministerstvo obrany oznámilo podepsání dohody o prodeji zařízení David’s Sling (Davidova praku) do Finska. Jedná se o jeden z nejmodernějších obranných systémů na světě, který se tak poprvé objeví v silách patřících členskému státu NATO. Pojďme zjistit, jaké schopnosti toto zařízení má.

Finsko vstoupilo do NATO teprve nedávno, ale již podepsalo vskutku historickou dohodu a stalo se první zemí aliance, která obdrží Davidův prak – systém protivzdušné obrany navržený Izraelem ve spolupráci se Spojenými státy. Podpis smlouvy právě oznámilo izraelské ministerstvo obrany, píše portál Defense-aerospace.

Jak vidíme, kontrakt na nákup systému bude mít hodnotu téměř 8 miliard korun, takže se podívejme, co přesně si Finsko za tuto částku kupuje.

Davidův prak je moderní, víceúčelový a komplexní systém protivzdušné obrany, který je výsledkem spolupráce dvou společností: izraelské RAFAEL a americké společnosti Raytheon. Jedná se o modulární systém, který lze rychle a snadno integrovat do daného systému protivzdušné obrany a přizpůsobit jej specifickým požadavkům země, v níž má působit.

Davidův prak je určen k ničení nepřátelských letadel a vrtulníků, bezpilotních letounů, taktických balistických raket, řízených střel a střel s plochou dráhou letu ze vzdálenosti od 40 do 300 km. Jedná se rovněž o systém, který již dokázal prokázat své obranné schopnosti. Ve výzbroji izraelských sil totiž působí od roku 2017 a v posledních týdnech byl jedním z několika systémů chránících zemi před masivními raketovými útoky Hamásu.

Izraelsko-americký systém využívá dva typy střel: Stunner a SkyCeptor. První z nich je schopna zachytit a zničit i nejnovější typy balistických raket s nízkou výškou letu, včetně ruských Iskanderů a čínských DF-15, protože raketa využívá moderní systém pro rozlišení skutečné rakety od návnady. Konstrukce střely Stunner jí rovněž poskytuje mimořádně vysokou manévrovací schopnost v závěrečné fázi zachycení nepřátelského objektu, což usnadňuje jeho zničení.

Pokud jde o střelu SkyCeptor, jedná se o modernizovanou verzi střely Stunner, kterou lze rovněž použít v systému Patriot. Stejně jako u Stunneru hovoříme o zbrani s velmi vysokou manévrovací schopností; její výrobce také vychvaluje nízkou cenu střely. SkyCeptor také zrychluje na rychlost více než sedm machů, což je sedminásobek rychlosti zvuku.

Zdroj: Defense-aerospace