Faraon Tutanchamon zahynul podle archeologů při nehodě vozu, když byl opilý

Dnes patří faraon Tutanchamon k nejznámějším panovníkům z celé egyptské historie, a to přestože vládl dle portálu Science Focus politicky i společensky rozbouřenému Egyptu pouhých devět let. Některé detaily z jeho bouřlivého života však dosud zůstávají zahaleny za oponou času a pod tunami navátého písku, a to se týká i jeho smrti.

Tutanchamon podle nových zjištění archeologů zahynul při nehodě vozu pod vlivem alkoholu. Zranění opilého dospívajícího krále z nebezpečné havárie se zanítila a vedla k jeho pomalé a bolestivé smrti, tvrdí badatelé.

Egyptoložka Sofia Azizová se domnívá, že Tutanchamon mohl být „typickým“ opilým mladíkem. Tvrdí, že král se mohl stát účastníkem nehody při jízdě na známém egyptském bojovém voze. Egypťané používali při svých výbojích lehké dvojkolové vozíky s dvoučlennou posádkou střelců z luku a s vozatajem.

Dlouho se věřilo, že Tutanchamon zemřel na následky otevřené rány, protože byl velmi oslaben malárií. Někteří egyptologové však nyní přišli s novou kontroverzní teorií, podle níž mohl mladý král zemřít při nehodě pod vlivem alkoholu.

Sofia Azizová, oceňovaná nezávislá badatelka, se domnívá, že slavný faraon zahynul při nehodě vozu ve vysoké rychlosti, když byl opilý vínem. Právě tato katastrofa mu způsobila život ohrožující zlomeniny nohou, které se zanítily, což bylo příčinou pomalé a bolestivé smrti. 

„Byl jako typický mladík, pil a pravděpodobně poté řídil vůz často příliš nebezpečně,“ řekla Azizová pro BBC Science Focus. Přitom již v roce 2010 skupina egyptologů rentgenologicky zkoumala faraonovu mumii, aby lépe pochopila příčinu jeho smrti.

Zjistili, že král, kterému bylo v době smrti pouhých 19 let, trpěl před smrtí nejen malárií, ale i četnými chorobami. Předchozí studie tvrdily, že k chůzi potřeboval hůl, protože kromě oligodaktylie na pravé noze a vbočené nohy na levé trpěl bolestivou Köhlerovou chorobou.

Zdroj: Science Focus