Estonci dali Ukrajině mocnou zbraň. Když střelec z FGM-148 Javelin vystřelí, může okamžitě změnit polohu
Estonsko je z hlediska HDP jedním z největších dodavatelů zbraní na Ukrajinu. Nyní estonské ministerstvo obrany oznámilo další podpůrný balíček zahrnující munici a účinný bič proti ruským tankům, odpalovací zařízení FGM-148 Javelin, píše portál ERR.
FGM-148 Javelin – americká noční můra pro ruské tankisty
FGM-148 Javelin je pokročilý protitankový systém, který byl zkonstruován v 90. letech 20. století. Jeho jedinečnou vlastností je, že se jedná o řešení typu „vystřel a zapomeň“. To znamená, že střelec po vystřelení projektilu nemusí pokračovat v jeho navádění, dokud nezasáhne cíl, ale může okamžitě změnit polohu. To střelci značně zjednodušuje práci a eliminuje mnoho proměnných, které by mohly ztížit přesný zásah. Kromě toho tato funkce výrazně zvyšuje bezpečnost ovládání systému.
Protitankové systémy předchozí generace, jako je Milan nebo RBS-56B BILL 2, vyžadují, aby střelec neustále naváděl projektil, dokud nezasáhne. V praxi to znamená, že střelec musí udržovat neustálý vizuální kontakt s cílem. Většina protitankových střel se pohybuje rychlostí přibližně 200 m/s, což při vzdálenosti 2 km od cíle dává střelci přibližně 10 sekund na reakci. Některé moderní tanky jsou navíc vybaveny systémy pro zjišťování směru střelby, které jsou dobře viditelné v termovizi. To vše dává cíli šanci vystřelit na pozici odpalovacího zařízení.
Někdy i chybný výstřel nebo pouhé nasměrování hlavně směrem k odpalovacímu zařízení může u obsluhy protitankové řízené střely (ppk) vyvolat paniku, která následně vede k zásahu. U systému „vystřel a zapomeň“, jako je FGM-148 Javelin, může střelec změnit svou pozici ihned po odpálení střely. Systém je navíc díky své nízké hmotnosti pouhých 22,1 kg snadno přenosný.
Činnost systému FGM-148 Javelin umožňuje pokročilá samonaváděcí hlavice vybavená infračerveným senzorem čtvrté generace, který místo tepelné skvrny vidí tepelný obraz cíle (tzv. IIR). Tento senzor se navádí podle tepelné signatury tanku, ale u starších verzí systému Javelin vyžaduje před odpálením chvíli na ochlazení senzoru.
To umožňuje přesné navedení výkonné tandemové kumulativní hlavice, která navíc útočí na cíle shora střemhlavým letem. Její velmi dobrá průbojnost zase činí neúčinným jakýkoli vrchlík reaktivních pancéřových kostek Kontakt-1, které Rusové masově montují.
Způsob navádění střel Javelin však není neomylný. Existují metody, jak snížit její účinnost, například snížením tepelné signatury tanku. Rusové vyvinuli některé metody, které snižují účinnost systému Javelin.
Je však třeba poznamenat, že se týkají starých verzí střel z 90. let a počátku 21. století, které měly dosah 2,5 km. Novější verze střel s dosahem 4 750 m a vybavené lepšími senzory jsou na tyto metody méně náchylné.
Zdroj: ERR, Lockheedmartin, WIkipedia