Elektrifikovaný přívěs snižuje spotřebu paliva u náklaďáků o 36,9 %

Společnost Range Energy vyrábí návěsy pro nákladní automobily s chytrým připojením k libovolné standardní kabině tahače, které jsou vybaveny elektrickým pohonem a promění každý návěs v účinný hybrid, píše portál Newatlas.

Návěs RA-01 od společnosti Range Energy o délce 16 metrů má vlastní baterii o kapacitě 200 kWh a také 800voltovou e-nápravovou pohonnou jednotku, která dokáže přes zadní kola přenášet točivý moment až 14 000 Nm při výkonu až 350 kW (469 k). Stejná baterie napájí také zadní zvedací dveře a poháněný podvozek.

Funguje s jakoukoli kabinou s elektrickým nebo dieselovým pohonem a je dokonale vhodný pro flotilový provoz, aniž by bylo nutné nákladní vozy jakkoli upravovat. Vychází z inteligentního čepu, který v podstatě snímá zátěž při zrychlování a brzdění, kterou tahač vyvíjí na přívěs, a využívá k tomu své elektromotory.

Když tedy kabina zrychlí a zatáhne za čep, motory okamžitě a úměrně přidají točivý moment. A když kabina brzdí a tlačí zpět na čep, přívěs začne brzdit rekuperací.

Při testování spotřeby paliva, které provedla nezávislá společnost Mesilla Valley Transportation Solutions, společnost Range uvádí, že snížila spotřebu paliva o 36,9 % oproti standardní spotřebě paliva testovaného nákladního vozidla.

Zdroj: Newatlas