Einsteinova největší teorie byla zpochybněna 16 let trvajícím experimentem

Einsteinova obecná teorie relativity byla zpochybněna týmem vědců, kteří prováděli 16 let trvající experiment, napsal server Yahoo.

Teorie, kterou Albert Einstein publikoval v roce 1915, je základem toho, co vědci vědí o gravitaci, že obrovské i malé objekty deformují strukturu čtyřrozměrného časoprostoru. Bohužel, i když obecná teorie relativity dokáže vysvětlit pohyby ve vesmíru, nelze ji použít k vysvětlení dějů v nejmenších měřítkách našeho vesmíru. Toto chování studuje kvantová fyzika a budoucí teorie, která by je mohla sjednotit, by nám mohla pomoci pochopit naše místo ve vesmíru.

„Jakkoli se Einsteinova obecná teorie relativity ukázala jako velkolepě úspěšná, víme, že to není poslední slovo v teorii gravitace,“ řekl doktor Robert Ferdman, fyzik z Východoanglické univerzity. „O více než 100 let později vědci na celém světě pokračují ve svém úsilí najít v jeho teorii chyby.“

V této nové studii pozorovali vědci pohyb dvou obrovských neutronových hvězd, které ze svých pólů vysílají paprsky elektromagnetického záření pomocí sedmi radioteleskopů po celém světě. Tyto hvězdy váží více než naše Slunce, ale jsou široké pouhých 24 kilometrů. Jeden pulsar se otočí 44krát za sekundu, zatímco druhému trvá otočení 2,8 sekundy. Obě nebeská tělesa kolem sebe obíhají každých 147 minut ohromující rychlostí 1 milion km/h a právě tento pohyb je činí hodnými pozorování.

Ačkoli obě hvězdy, původně objeveny v roce 2003, byly pro Einsteina nebo jiné fyziky jeho doby nepředstavitelné, je to „nejpřesnější laboratoř“, kterou mají vědci k dispozici pro testování jeho teorií, uvedl doktor Ferdman. Vědci byli schopni otestovat, jak je energie přenášena gravitačními vlnami v měřítku 1000krát lepším než současná technologie. Nejenže vědci zjistili, že Einsteinova teorie obstojí, ale byli schopni pozorovat efekty, které nikdy předtím nebyly studovány.

E=mc2 se musí brát v úvahu

„Kromě gravitačních vln a šíření světla nám náš výzkum umožňuje měřit také efekt „dilatace času“, který způsobuje, že hodiny v gravitačním poli běží pomaleji.“ Profesor Dick Manchester z australské národní vědecké agentury CSIRO řekl.

„Při úvahách o vlivu elektromagnetického záření vyzařovaného rychle rotující hvězdou musíme dokonce vzít v úvahu Einsteinovu slavnou rovnici E = mc2.“

„Toto záření odpovídá úbytku hmotnosti osm milionů tun za sekundu. I když se to zdá hodně, je to jen nepatrný zlomek – tři díly z tisíce miliard hmotnosti hvězdy.“ Vědci uvedli, že ačkoli míra přesnosti, s jakou se jim podařilo měření provést, je bezprecedentní, budoucí experimenty s většími teleskopy budou zkoumat vesmír s ještě větší přesností a jednoho dne by mohly zjistit odchylku od Einsteinovy teorie.

Zdroj: yahoo.com