Egyptští archeologové objevili úžasný „Diův chrám“ zasvěcený řeckému bohu

Egyptští archeologové udělali ohromující objev, když odkryli zbytky chrámu zasvěceného řeckému bohu Diovi, informoval web Express.

Objev byl učiněn v lokalitě Tel Farma v oblasti severního Sinaje archets na Sinajském poloostrově. Tato oblast, známá také pod svým starověkým názvem Pelusium, sahá až do pozdního faraonského období a byla využívána také během řecko-římských časů. Mostafa Waziri, generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky, řekl, že experti vykopali ruiny, které zahrnovaly dva obrovské spadlé žulové sloupy. Říkalo se, že označují bránu vchodu do chrámu, známého jako Zeus-Kasios, který byl ve starověku zničen při silném zemětřesení. Odkryli také žulové bloky, o kterých se předpokládá, že sloužily jako schodiště pro věřící, aby se dostali do chrámu.

Vykopávky v této oblasti sahají do počátku roku 1900, kdy francouzský egyptolog Jean Clédat našel starověké řecké nápisy, které ukazovaly existenci chrámu Zeus-Kasios. Nebyl však schopen ho najít. Vědci tvrdí, že název chrámu je inspirován Zeusem, bohem oblohy ve starověké řecké mytologii, a horou Kasios v Sýrii, kde byl Zeus kdysi uctíván. Našli také nápis svědčící o tom, že chrám renovoval římský císař Hadrianus.

Hisham Hussein, ředitel sinajských archeologických nalezišť, řekl, že odborníci budou zkoumat objevené bloky a provedou fotogrammetrický průzkum, aby pomohli určit architektonický návrh chrámu. Pouhý týden po tom, co archeologové odkryli pozůstatky obrovského komplexu z římské éry poblíž Alexandrie.

Egyptský tým objevil důkazy o starověké keramické dílně se zbytky kulatých nádob, mincí, figurín a dokonce i „rituální místnosti“. Odborníci tvrdí, že toto místo pochází z římského období historie Egypta, které začalo kolem roku 30 před naším letopočtem, ale existují také důkazy, které poukazují na jeho použití během pozdějšího byzantského období. Na místě byly také odkryty pohřbení lidé, včetně těhotné ženy, o kterých se předpokládá, že pocházejí z pozdějšího středověku. Existují důkazy až o 100 hrobech, které tým nebude dále zkoumat.

Zdroj: express.co.uk