Drony Warmate létají ve výšce až 300 m a pohybují se rychlostí 80 km. Malý dron ničí ruský systém 9K332 Tor-M2 za stamiliony

Polský dron Warmate může operovat nejen v bojové konfiguraci, ale také jako pozorovací dron, který létá ve výšce až 300 metrů a pohybuje se rychlostí 80 km/h. Při útoku na cíl se tato rychlost zvýší na 150 km/h.

Jedná se o moderní oběžnou munici, která může být vybavena výbušnou nebo termobarickou hlavicí. O útoku na nepřítele vždy rozhoduje operátor, který může s dronem komunikovat na vzdálenost 30 km. Systém je rovněž vybaven řídicími moduly, které umožňují plnou automatizaci většiny fází letu a podporují operátora při navádění na cíl, píše portál SPS-aviation.

Dron je k dispozici ve formě batohu, který mohou nosit sami vojáci. Lze jej také namontovat na vozidlo nebo obrněný transportér. Warmate je ideální pro útok na obrněná vozidla nebo shluky vojáků. Během války na Ukrajině se stal postrachem ruské armády.

Ukrajina se pochlubila dalším úspěšným zásahem proti ruské jednotce, která použila polskou munici Warmate circulating. Tentokrát byl proti systému řízených střel 9K332 Tor-M2 vyslán dron kamikadze, který navzdory pokusu o sestřelení bez větších problémů zničil zařízení v hodnotě desítek milionů dolarů.

Byl použit dron Warmate, který se v poslední době stal jednou z důležitějších zbraní ve výbavě ukrajinské armády. Není to ostatně tak dávno, co polská oběžná munice rozbila dělostřelecký a raketový systém Pancir-S1 na malé kousky.

V případě nejnovější nejnovějšího úspěchu Ukrajinci poukazují na to, že krátce před jejím zničením se stroj 9K332 Tor-M2 pokusil sestřelit polský stroj, ale naštěstí se mu to nepodařilo. Po krátké chvíli byl ruský systém, který stál přibližně 25 milionů dolarů (568 milionů korun), zničen při výbuchu. Pro srovnání, samotný bezpilotní letoun Warmate stojí asi 30 000 dolarů ( zhruba 680 000 korun), takže takový útok byl prostě rentabilní.

Zdroj: Ministry of defense, SPS-aviation