Dramatické video ukazuje, jak satelity Starlink společnosti SpaceX hoří v atmosféře

Geomagnetická bouře minulý týden způsobila, že 40 satelitů Starlink společnosti SpaceX, které vysílají širokopásmové vysílání, spadlo z oběžné dráhy krátce poté, co byly vypuštěny z jedné z raket Falcon 9 společnosti, píše server Futurism.

Některé z nich klesly dostatečně nízko na to, aby shořely v zemské atmosféře a předvedly tak dramatickou podívanou, jak je vidět na tříminutovém videu nahraném na YouTube.

Družice byly zachyceny geomagnetickou bouří dříve, než měly možnost pomalu zvýšit svou výšku a dosáhnout konečné oběžné dráhy. „Společnost SpaceX umisťuje své družice na tyto nižší oběžné dráhy, aby ve velmi vzácném případě, kdy některá družice neprojde počátečními kontrolami systému, byla rychle deorbována vlivem odporu atmosféry,“ uvádí se v aktualizaci společnosti SpaceX.

Podle společnosti naštěstí stovky kilogramů vážící družice představují nulové riziko kolize s jinými družicemi. Protože shoří zcela na oběžné dráze, nevzniká žádné orbitální smetí a žádné části družice nedopadnou na zem. Společnosti SpaceX se dosud podařilo úspěšně vynést více než 1 800 satelitů Starlink. Start na začátku tohoto měsíce byl jen v tomto roce třetím startem společnosti.

Zdroj: futurism.com