Díky satelitním snímkům byla spatřena záhadná čínská vzducholoď před hangárem, který je dlouhý téměř kilometr

Na satelitních snímcích pořízených soukromou společností BlackSky byla spatřena dosud neznámá čínská vojenská vzducholoď, uvedl web BlackSky. Téměř 100 metrů dlouhý objekt se nacházel před obrovským hangárem v poušti na severozápadě Číny.

Satelitní snímky záhadné čínské vzducholodi zveřejnila společnost BlackSky, která mimo jiné poskytuje satelitní snímkování a geoprostorové zpravodajství. Byly pořízeny v listopadu 2022, tedy několik měsíců předtím, než byla čínská vzducholoď spatřena a sestřelena nad Atlantickým oceánem stíhačkami F-22. Peking tvrdil, že objekt sestřelený počátkem února byl meteorologický balon, který zabloudil, a Washington, že šlo o průzkumný balon.

Od té doby USA spatřily několik dalších takových objektů. Poslední se objevil nad Havajskými ostrovy v pátek 28. dubna. Vzducholoď neboli aerostat, který byl na snímcích BlackSky spatřen v oblasti Sin-ťiang, je téměř 100 metrů vysoký. Stojí uprostřed téměř kilometr dlouhé přistávací dráhy v pouštním vojenském komplexu na severozápadě Číny, což prý potvrdili i odborníci. Pozornost byla rovněž upřena na obrovský, přibližně 900 metrů dlouhý hangár, kde Číňané vzducholoď pravděpodobně uskladní.

Tento hangár je jedním z největších na světě a jeho velikost by umožnila uskladnit v něm obrovskou letadlovou loď typu Nimitz. Po vstupu do této konstrukce by na obou stranách zbývalo ještě asi 30 metrů. Služba se domnívá, že stavba hangáru mohla být zahájena v roce 2013 a dokončena v roce 2015. Je možné, že vznikl za účelem uskladnění dalších aerostatů.

Zdroj: BlackSky