Indie spouští novou letadlovou loď. Co je to za plavidlo?

Indie v pátek uvedla do provozu svou první doma postavenou letadlovou loď, když se snaží čelit mnohem větší a rostoucí flotile regionálního rivala Číny a rozšířit své vlastní schopnosti v oblasti stavby lodí, informuje web Defence News.

INS Vikrant, jejíž jméno je sanskrtským slovem pro „silný“ nebo „odvážný“, je druhou operační letadlovou lodí Indie, která se připojuje k INS Vikramaditya ze sovětské éry, kterou koupila od Ruska v roce 2004 na obranu Indického oceánu a Bengálského zálivu.

Velký podíl domácího průmyslu

Nová loď měřící 262 metrů, navržena indickým námořnictvem a vyrobena v loděnici Cochin v jižní Indii, byla spuštěna premiérem Narendrou Modi jako součást připomenutí 75 let nezávislosti země na britské nadvládě. Plavidlo je největší válečnou lodí, která byla v zemi postavena. Posádku tvoří 1600 členů a na palubě bude umístěno 30 letadel, včetně stíhaček a vrtulníků, uvedlo námořnictvo.

Podle ministerstva obrany je více než 75 % komponentů nových indických letadlových lodí pořízeno z domácích zdrojů, přičemž zařízení a stroje poskytuje 6 velkých průmyslových firem a více než 100 menších podniků.

Válečná loď o hmotnosti 47 400 tun bude plně provozuschopná do konce roku 2023 poté, co nejprve podstoupí zkoušky přistání s indickým stíhacím letounem MiG-29K ruské výroby. Indie plánuje vybavit nosič více než dvěma desítkami nových stíhaček, přičemž v současné době se uvažuje o Rafale-M od francouzského Dassaultu a F/A-18 Block III Super Hornet vyrobených americkou firmou Boeing.

Síla čínské flotily roste

V posledních letech Čína rozšířila svou přítomnost do Indického oceánu, západního Pacifiku a ještě dál. V reakci na obavy z rostoucí asertivity Číny vyslalo indické námořnictvo loni čtyři lodě do jihovýchodní Asie, Jihočínského moře a Indo-pacifického regionu na cvičení s členy další skupiny národů „Quad“ – Spojenými státy, Japonskem a Austrálie.

Podle amerického ministerstva obrany má čínské námořnictvo v současné době asi 355 lodí, včetně ponorek. Odhaduje se, že do roku 2025 jeho síla vzroste na 420 lodí a do roku 2030 na 460 lodí.

Indická flotila nyní podle jejího námořnictva zahrnuje dvě letadlové lodě, 10 torpédoborců, 12 fregat a 20 korvetních lodí.

Zdroj: Defence News