Digitální stetoskop dokáže odhalit srdeční šelest lépe než lékař

Stetoskopy Eko používají američtí lékaři k automatickému odhalování příznaků fibrilace síní a srdečních šelestů od roku 2020, kdy zařízení získalo první povolení FDA, jak píše server Fierce Biotech.

Nyní jsou tyto přístroje ještě chytřejší díky softwaru Eko Murmur Analysis Software (EMAS), který je vybaven umělou inteligencí, jež nejen detekuje srdeční šelesty, ale také určuje jejich čas a závažnost. Umožňuje diagnostiku šelestů u pacientů všech věkových kategorií, což je vylepšení oproti původní softwarové platformě digitálního stetoskopu, která byla určena pouze pro dospělé pacienty.

Technologie EMAS kombinuje několik algoritmů strojového učení k analýze srdečních zvuků a vybraných dat EKG shromážděných stetoskopy Eko. Algoritmy nejprve analyzují časování srdečního tepu pacienta, aby určily, zda se může jednat o šelest. Pokud je jeho přítomnost zjištěna, umělá inteligence rozliší, zda se jedná o nevinný nebo strukturální šelest, a poté určí, zda se šelest vyskytuje v systole nebo diastole srdečního cyklu. Podle společnosti Eko studie ukázaly, že algoritmy EMAS mohou lékařům pomoci odhalit šelest, který je časným příznakem onemocnění srdečních chlopní, s mírou citlivosti a specifičnosti přibližně 85 %.

U starších pacientů se tato přesnost ještě zvyšuje. Přestože je tato technologie indikována pouze jako diagnostická pomůcka, je velmi potřebná, protože údaje ukazují, že když lékaři používají k poslechu šelestů standardní stetoskopy, klesá jejich citlivost na 44 % a specifičnost pod 70 %. Společnost Eko nedávno uvedla na trh novou verzi své aplikace pro chytré telefony, která poskytovatelům zdravotní péče zdarma poskytuje umělou inteligenci pro analýzu srdečních zvuků. Předchozí obchodní model vyžadoval předplatné od 50 dolarů měsíčně.

Zdroj: fiercebiotech.com