Děsivé houby objevili vědci v Dánsku. Vyrábějí muší zombie!

Dánští vědci objevili ve skandinávské zemi dva druhy much obdařených zombie vlastnostmi, píše server MÄNNERSACHE.

Vědci z Kodaňské univerzity objevili dva nové druhy hub, které infikují mouchy a vystřelují spory z velkého otvoru v břiše hmyzu jako malé rakety. Nové druhy Strongwellsea tigrinae a Strongwellsea acerosa jsou závislé na dvou druzích dánských much – Coenosia tigrina a Coenosia testacea.

Zatímco většina hub sporuluje, jakmile hostitel zemře, v případě Strongwellsea žije hostitel ještě několik dní, věnuje se svým běžným činnostem a stýká se s ostatními mouchami, zatímco houba požírá jeho pohlavní orgány, tukové zásoby, reprodukční orgány a nakonec i svaly a vystřeluje tisíce spor na ostatní jedince.

Podle studie Kodaňské univerzity a Dánského přírodovědného muzea publikované v časopise Journal of Invertebrate Pathology v září 2020 si moucha po několika dnech lehne na záda, několik hodin se zmítá v křečích a poté zemře.

Zákeřná taktika

Neobvyklá taktika udržování hostitele naživu při uvolňování spor se nazývá aktivní přenos na hostitele (AHT). Je to účinný způsob, jak získat přístup k dalším zdravým osobám.

Vědci předpokládají, že houby mohou produkovat látky, které udržují jejich hostitele dostatečně svěží, aby přežili několik dní po infekci – a zhroutí se, až když jim v břiše nezbude nic jiného než houba.

„Předpokládáme proto, že tyto houby produkují látky podobné amfetaminu, které udržují vysokou hladinu energie mouchy až do konce,“ říká vedoucí výzkumník profesor Jørgen Eilenberg z katedry rostlinných a environmentálních věd na Kodaňské univerzitě. Vědci se také domnívají, že houby produkují látky, které udržují mikroorganismy mimo houbovou ránu mouchy a udržují ji čistou.

„Fungují jako malé rakety,“ říká Eilenberg. „Mají tvar téměř jako torpéda a jsou navrženy tak, aby létaly rychle.“

Zdroj: MÄNNERSACHE.de, Instagram